Wirtualny serwer VPS – co to jest i kiedy warto z niego skorzystać

Virtual Private Server (VPS) to usługa, która ostatnio zyskuje coraz większą popularność. Trudno się temu dziwić, skoro oferuje dużo większą wydajność niż standardowy hosting, a jest tańsza od serwerów dedykowanych. Z usługi korzystają zwykle średnie firmy i sklepy internetowe oraz wszyscy ci, którzy cenią sobie rozwiązania szyte na miarę i w rozsądnej cenie.

Na czym dokładnie polega serwer VPS?

Najprościej tłumacząc, serwer VPS jest wydzieloną częścią fizycznego serwera, która przeznaczona jest wyłącznie dla jednego klienta. Taki wirtualny serwer jest więc skonfigurowany pod kątem potrzeb danego klienta, który może nim w swobodny sposób zarządzać i wykorzystywać. Serwer VPS jest więc rozwiązaniem pośrednim między hostingiem współdzielonym oferującym jedynie niewielką przestrzeń dyskową z wieloma ograniczeniami pod względem wydajności a serwerem dedykowanym, który z kolei daje najwięcej możliwości i swobody w działaniu. Bardziej nowoczesną odmianą serwera VPS jest serwer VPS Cloud, jaki oferowany jest na przykład przez firmę Sprint Data Center. Usługa polega na tym, że klient otrzymuje przestrzeń dyskową o wysokiej dostępności ulokowaną w chmurze. Serwery takie można w każdej chwili rozbudować o dodatkowe usługi i wyższe parametry techniczne.

Dla każdego coś odpowiedniego, czyli różne warianty VPS

Ze względu na rozsądną cenę usługi, a jednocześnie wysoką wydajność serwerów VPS, korzystają z nich przeróżni klienci. Są wśród nich przede wszystkim firmy obsługujące średniej wielkości i duże serwisy internetowe oraz sklepy internetowe praktycznie każdej wielkości. Serwery VPS okazują się przydatne również do testowania nowych aplikacji internetowych, dlatego nierzadko korzystają z nich zarówno profesjonalni programiści, jak i osoby stawiające dopiero pierwsze kroki w dziedzinie programowania. Przekrój użytkowników serwerów VPS jest w praktyce na tyle szeroki, że coraz więcej firm oferuje tego rodzaju usługi w wielu różnych wariantach do wyboru. Poszczególne pakiety VPS różnią się wieloma parametrami technicznymi – przede wszystkim pamięcią RAM (od 1 do nawet 16 GB) oraz przestrzenią dyskową. Co ciekawe, pozostałe równie istotne parametry, jak np. szybkość łącza i transferu są zwykle oferowane na tym samym najwyższym poziomie dla wszystkich użytkowników.

Wybierając serwer VPS dla potrzeb swojej firmy, warto zwrócić uwagę także na inne parametry oraz zakres usług dodatkowych. Oprócz dostępu do niedrogich domen czy certyfikatów SSL ważne są kwestie związane z bezpieczeństwem (np. ochrona AntyDDoS), czy też niezawodnością pracy serwera (awaryjne zasilanie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here