Chcąc zacząć profesjonalnie zajmować się grami komputerowymi (czy to pisaniem recenzji gier czy streamingiem) trzeba zainwestować w sprzęt. Dobry komputer o parametrach pozwalających na rozgrywkę w najnowsze produkcje to jednak nie wszystko. Równie ważna dla wygody gracza jest decyzja o zakupie odpowiedniego monitora. Wysokiej klasy sprzęt znacząco zmienia sposób postrzegania grafiki w grze i sprawia, że gra się po prostu wygodniej.
Parametry monitora ważne dla gracza
Monitory o dużej przekątnej mają formaty panoramiczne. Dają one sporą przestrzeń roboczą, ale szczególnie w przypadku starszych gier nie ma to wielkiego znaczenia, gdyż mogą nie obsługiwać takiego stosunku szerokości do wysokości. Podobnie jest, jeśli chodzi np. oglądane na monitorze np. mecze online – one również mogą mieć z boku ekranu czarne pasy. Jeśli chodzi o rozdzielczo to oczywistym jest, że im większa tym lepsza. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że starsze modele kart graficznych mogą nie poradzić sobie z obsługiwaniem jakości FullHD.
Drugim ważnym aspektem, na który gracze powinni zwrócić uwagę jest czas reakcji monitora. Do zwykłej, codziennej pracy z powodzeniem wystarczy 5-6 sekund, upływających między zmianą zachodzącą na ekranie, a wyświetleniem obrazu. W przypadku dynamicznych gier komputerowych najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wybranie monitora o czasie reakcji nie dłuższym niż 3 sekundy.
Typy matryc
Do najważniejszych typów matryc należą matryce TN, MVA i PVA oraz matryce IPS. Każdy typ ma swoje wady i zalety, dlatego wybór monitora powinien zależeć nie tyle od matrycy, a od możliwości, jakie ona daje. Najważniejsze dla gracza powinny być: czas reakcji, format obrazu i
rozdzielczość.
Monitor LED a LCD
Najpopularniejsze rodzaje monitorów to LED i LCD, czyli monitory ciekłokrystaliczne. Różnica między nimi polega na sposobie podświetlania ekranu. W przypadku monitorów LCD są to lampy jarzeniowe, a w monitorach LED światło emitują diody. Można dojść do wniosku, że LCD mają przez to większe zapotrzebowanie na prąd i wytwarzają więcej ciepła. Warto jednak pamiętać, że LED mają węższe spektrum widma optycznego i mogą migotać przez mniejszą możliwość regulacji jasności.