Komputery przemysłowe

Większości osób komputery kojarzą się z nowoczesnymi laptopami i ultrabookami albo z popularnymi jeszcze niedawno pecetami, w formie blaszanych skrzynek ukrytych gdzieś pod biurkiem lub stołem. Jednak świat komputerów to także małe, niepozorne czasami płytki, które kierują pracą wielu urządzeń np. przemysłowych, diagnostycznych lub laboratoryjnych a ich możliwości pozwalają na znacznie szersze zastosowanie.

Czym są komputery przemysłowe i gdzie są stosowane?

Komputery przemysłowe to grupa urządzeń przeznaczonych do stosowania w warunkach przemysłowych, charakteryzujących się większą, w porównaniu do urządzeń konsumenckich, niezawodnością działania i odpornością na warunki środowiskowe występujące np. w halach fabrycznych. Komputery takie znajdują zastosowanie także jako komputery wbudowane, przeznaczone do konkretnych zastosowań takich jak np. układy sterujące pracą nowoczesnych silników samochodowych i ich systemów bezpieczeństwa, sterowanie nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi i pomiarowymi i wiele, wiele innych. Jednak naturalnym „środowiskiem życia” komputerów przemysłowych jest przemysł. Wykorzystywane są one do kontroli i sterowania przebiegiem procesów produkcyjnych.

Budowa komputerów przemysłowych

Komputery przemysłowe oferowane są zarówno jako gołe płytki, jak i gotowe do użycia zestawy, wbudowane w konkretne urządzenia. Jednak w tym drugim przypadku najczęściej jest to już zaprogramowany pod konkretną maszynę układ, w którym możliwości dokonania modyfikacji pod kątem potrzeb użytkownika są relatywnie niewielkie, a jeśli nawet są możliwe, to często takie modyfikacje mogą skutkować utratą gwarancji na całe urządzenie. Znacznie większe możliwości daje kupno „gołej płytki” i dostosowanie jej do konkretnych potrzeb. Komputery przemysłowe z reguły zaopatrzone są w trwałą pamięć typu Flash, mieszczącą zarówno system operacyjny, jak i wszelkie niezbędne oprogramowanie. Nie wymagają one pojemnych pamięci masowych, choć urządzenia przeznaczone do rejestracji dużych ilości informacji można podłączyć do zewnętrznych urządzeń magazynujących np. serwerów danych, za pomocą wbudowanych z reguły w komputery przemysłowe kart sieciowych. Karty sieciowe pozwalają na połączenie takich komputerów między sobą, dzięki czemu możliwa jest koordynacja działań kierowanych maszyn, szczególnie ważna w dużych zakładach przemysłowych.

Bezpośrednio do komputera przemysłowego można podłączyć ekran pozwalający na obserwację informacji o stanie urządzenia lub przebiegu procesu ewentualnie panel operatorski pozwalający na bezpośredni dostęp do funkcji konkretnego urządzenia. Z uwagi na to, że oferowane na rynku komputery przemysłowe to najczęściej gołe płytki drukowane zaopatrzone we wszelkie niezbędne do pracy elementy zalecane jest umieszczenie jej w obudowie, np. szafce zapewniającej niezbędny poziom bezpieczeństwa przed warunkami panującymi w zakładzie pracy oraz pozwalającej na zapanowanie. Dostępne są też płytki, do których należy dokupić takie elementy jak procesor lub RAM, dające możliwość jeszcze większej personalizacji urządzenia. Komputery przemysłowe posiadające procesory w architekturze x86 lub x64 dają możliwość uruchomienia prawie dowolnego pecetowego systemu operacyjnego, podczas gdy komputery zaopatrzone w procesory oparte na innych architekturach i o uproszczonej budowie często dostarczane są z dedykowanym systemem operacyjnych, wstępnie zaprogramowane już u producenta lub programowane u klienta.

W komputery przemysłowe, panele operatorskie i akcesoria do nich warto zaopatrzyć się w firmie Micros.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here