Jak wybrać najlepszą pastę termoprzewodzącą?

0
1301

Właściwe działanie poszczególnych podzespołów zależne jest od wielu kwestii. Doskonałym na to przykładem jest procesor, który co prawda posiada odpowiednie parametry określające jego możliwości, jednak nie tylko one decydują, czy nasza jednostka spełni stawiane przed nią zadania.

Elementem wspomagającym jego funkcjonowanie jest bez wątpienia system chłodzenia, który jednak okaże się skuteczny wyłącznie przy użyciu odpowiedniej pasty termoprzewodzącej. Jej zadanie opiera się na wypełnieniu luk pomiędzy podzespołem (w tym przypadku procesorem), a elementem chłodzenia, tak aby wymiana ciepła między nimi przebiegała w sposób sprawny. Pasty do komputerów odpowiadają za pracę nie tylko procesora, ale również układu graficznego czy pamięci RAM. Wszystko to sprawia, że ich wybór jest bardzo ważny. Jak dokonać go w sposób prawidłowy?

Jaki rodzaj wybrać?

Chcąc zaopatrzyć się w produkt odpowiedniej jakości, powinniśmy decydować się przede wszystkim na pasty pozbawione silikonu. Materiał ten nie radzi sobie bowiem z właściwym przewodzeniem ciepła, toteż jego działanie okaże się mocno ograniczone. Modele bezsilikonowe zdecydowanie lepiej spiszą się w różnych warunkach.

Na rynku dostępne są również pasty ceramiczne i metalowe. Pierwsze z nich wyróżniają się dość niską ceną, jednak mniejszy koszt jest naturalnie związany z nieco gorszym działaniem. Zwrócić należy uwagę przede wszystkim na to, że ceramiczne pasty termoprzewodzące działać będą w bardzo krótkim czasie, dlatego pojawi się potrzeba ich częstych zmian.

Zdecydowanie sprawniejsze są pasty metaliczne. Oferują długie działanie na odpowiednim poziomie. Ich największa wadą jest jednak to, iż nie mogą być stosowane w przypadku elementów aluminiowych, gdyż mogą doprowadzić do zwarcia. Przed ich zakupem zastanówmy się więc, czy nasz system chłodzenia nie posiada takiej właśnie budowy.

Test past termoprzewodzących – najważniejsze kwestie

Bardzo ważnym wyznacznikiem jakości pasty jest obecność w jej składzie tak zwanych drobin diamentu, które zdecydowanie usprawniają jej funkcjonowanie oraz wydłużają okres przydatności. Kolejnymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę, są impedancja termiczna (im niższa, tym lepiej) oraz przewodność ciepła (im wyższa, tym lepiej).

Niezwykle istotną dla nas informacją jest data ważności pasty. Nie powinniśmy używać jej po tym jej przekroczeniu, gdyż traci ona wtedy swoje właściwości. Na szczęście, większość dostępnych na rynku produktów nadaje się do użytku przez nawet kilka lat.

Ostatnią ważną kwestią jest sposób aplikacji produktu (szczegółowo opisany tutaj). Na rynku zakupić można zarówno pasty gęste, jak i bardzo lejące się. Te drugie są zdecydowanie łatwiejsze w nakładaniu, gdyż można posłużyć się pędzelkiem. Jeżeli więc nie mamy wprawy w używaniu tego typu past, zdecydujmy się na produkty lejące się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here