Nauka robotyki - co warto wiedzieć

Kiedyś ludzie nawet nie marzyli o latających, zdalnie sterowanych i inteligentnych kamerach, które będą w stanie samodzielnie śledzić użytkownika – dzisiaj quadrokoptery takie jak DJI Mavic są dostępne dla każdego. Autonomiczne samochody, które będą potrafiły samodzielnie trafić w dowolne miejsce, to jeszcze kilka lat temu była niedościgniona fikcja rodem z filmów science fiction – dzisiaj w sprzedaży komercyjnej są modele elektrycznej Tesli od Elona Muska.

Robotyka to dziedzina, która już ma realny wpływ na codzienne życie każdego z nas. Korzystamy z przedmiotów, które zostały wyprodukowane w fabryce obsługiwanej przez samodzielne i bardzo szybkie w swojej pracy ramiona robotów. Coraz częściej można spotkać domowe roboty samodzielnie sprzątające podłogę albo koszące trawnik. Osoby ze złamanym kręgosłupem stają na nogi dzięki egzoszkieletom rehabilitacyjnym, a inni pacjenci operowani są przez robota chirurgicznego Da Vinci (w Polsce są takie dwa). Wszystkie te wynalazki zostały wymyślone i zbudowane przez ludzi podobnych do każdego z nas – Ty też możesz zostać ich twórcą!

Jak zacząć przygodę z robotyką?

Wiele osób jest zainteresowanych i zafascynowanych dzisiejszymi technologiami. Niestety większość uważa, że nie są w stanie włączyć się do grona osób, które staną się jednymi z twórców. Istnieje przekonanie, że elektronikiem można zostać jedynie po trudnych studiach specjalistycznych na uczelni technicznej. To błędne myślenie – dzisiaj (właśnie dzięki technologii) istnieją bardzo szerokie możliwości samorozwoju w tym kierunku, przy wykorzystaniu materiałów zawartych w Internecie. W sieci z łatwością można znaleźć znakomicie skonstruowane kursy z dziedziny elektroniki czy robotyki. Na stronie FORBOT znajduje się szereg darmowych kursów przygotowanych dla osób niezaznajomionych z tematem w żaden sposób. Możesz skorzystać z kursu podstaw elektroniki, gdzie dowiesz się lepiej, czym jest napięcie, prąd i opór. Poznasz narzędzia, dzięki którym z łatwością będziesz dobierał wartości rezystorów do układu i sprawdzisz ich poprawną pracę. Będziesz rozumiał i stosował w praktyce prawa Ohma i Kirchhoffa oraz poznasz działanie podstawowych komponentów, często wykorzystywanych w obwodach elektronicznych. Materiały i elementy elektroniczne potrzebne do kursów dostępne są na stronie botland.com.pl.

Znasz podstawy elektroniki, ale jeszcze nie wiesz, co dalej?

Wielką zaletą dziedziny elektroniki jest fakt, że – aby samemu rozpocząć z nią przygodę – nie trzeba wydać dużej sumy pieniędzy. Panuje przeświadczenie, że tylko na studiach lub w pracy jest szansa mieć styczność z pewnymi środowiskami, specjalistycznym sprzętem czy drogimi robotami. Na studiach można skorzystać na przykład z przemysłowych sterowników Siemens PLC, których nie ma sensu kupować do domu. Część studentów z Politechniki Wrocławskiej ma okazję obejrzeć na własne oczy potężnego robota stojącego Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA). To potężne, kilkumetrowe ramię robota zamontowane na szynach, które jest w stanie unieść duży ciężar i bez wstrząsów oraz z wysoką dokładnością wykonywać i powtarzać zadane ruchy. Zajęcia, na których możesz mieć kontakt z takimi sprzętami, są bardzo przydatne, jednak należy wiedzieć, że nie są konieczne aby samemu zostać twórcą. Wśród kursów na stronie FORBOT możesz znaleźć także takie, dzięki którym nauczysz się korzystać z małych modułów popularnie nazywanych minikomputerami – Raspberry Pi lub Arduino. Poznasz dokładnie ich możliwości, nauczysz się podłączać do nich inne urządzenia i programować je. To doskonała podstawa do zbudowania własnego robota. Przed rozpoczęciem warto zapoznać się ze wstępem, gdzie zostanie wyjaśnione, co powinieneś już wiedzieć (jeśli masz jakieś wątpliwości, zostanie zaproponowany kurs o niższym poziomie trudności). Dostaniesz też spis umiejętności, jakie zdobędziesz, i listę elementów, które musisz posiadać, aby móc wykonać wszystkie zadane zadania. Najczęściej podawany jest link do strony Botland, gdzie znajduje się cały zestaw przedmiotów potrzebnych dokładnie do tego kursu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here