System sterowania oświetleniem, inteligentna stacja pogodowa, a może zdalnie sterowany robot? Takie pomysły rozpalają wyobraźnię niezależnie od wieku, a często także od płci. Przekonajmy się, czy wejście w świat technologii zawsze musi oznaczać długie godziny żmudnej nauki.
Mały mocarz
Zasoby internetu obfitują w przykłady błyskotliwej inwencji amatorskich wynalazców. Ktoś stworzył automatyczny dozownik karmy dla kota, ktoś inny zbudował własnego drona. Obok pomysłów żywcem wyjętych z dziecięcych marzeń, można też znaleźć projekty dużo bardziej zaawansowane. Czujnik otwarcia drzwi skorelowany z instalacją oświetleniową w taki sposób, aby domowników od progu witało nastrojowe oświetlenie to już przecież namiastka inteligentnego domu. Rozmach pomysłów zdaje się nie mieć granic, jednak potencjalny zapał jest skutecznie gaszony przez wizję trudnej nauki programowania i konieczność poznania zasad działania półprzewodników. A może da się łatwiej?
W tym miejscu na scenę wkracza Arduino. Nieduża i niepozornie wyglądająca płytka niewielka jest tylko rozmiarem, kryje ona w sobie ogromny potencjał. Tak naprawdę jest to bardzo prosty komputer, przy czym prostota nie oznacza w tym wypadku ograniczonych możliwości. Jest on przeznaczony do realizowania nieco innych funkcji niż typowe komputery, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Sercem urządzenia jest kontroler, znajdziemy też moduły pamięci, wbudowany programator i gniazdo USB, które ze względu na olbrzymią energooszczędność podzespołów może stanowić źródło zasilania. Dla wygody warto jednak skorzystać z dedykowanego gniazda i odpowiedniego zasilacza. Przede wszystkim jednak na płytce znajdziemy szereg pinów umożliwiających podłączenie komponentów zewnętrznych. Mogą nimi być zarówno czujniki ciśnienia czy temperatury, jak i diody lub silniczki.
Nauka przez zabawę
Oczywiście, aby Arduino wiedziało jak interpretować i przetwarzać dane z czujników oraz jak sterować elementami wykonawczymi, musimy je tego nauczyć. Nie obędzie się więc bez programowania. Na szczęście otwarte środowisko programistyczne Arduino IDE opiera się na uproszczonej wersji języka C/C++. Język ten nie jest trudny do opanowania, a omawiane środowisko oferuje szereg udogodnień i gotowych rozwiązań sprawiających, że nauka nie tylko nie będzie uciążliwa, ale może wręcz przypominać zabawę. Możliwość natychmiastowego zobaczenia efektów pracy stanowi ogromną motywację i skutecznie zachęca do dalszego zagłębiania się w tajniki programowania.
Warto zacząć od niewielkich projektów, łatwy start ułatwia zresztą samo urządzenie, fabrycznie wyposażone w program sterujący rozbłyskami diody. Korzystając z firmowego środowiska programistycznego, w szybki i intuicyjny sposób opanujemy reguły kontrolujące diodę, a stąd już tylko krok do kolejnych realizacji. Może będzie to wiatraczek na biurko lub pierwszy projekt małego pojazdu? Przedstawione przykłady mogą wyglądać nieco trywialnie, nikogo jednak nie powinna zmylić ich prostota. Arduino pomaga początkującym użytkownikom wkroczyć w świat zaawansowanych technologii, jednak równie dobrze sprawdza się w zaawansowanych realizacjach, czego dowodem jest częste wykorzystywanie tego urządzenia w profesjonalnych projektach inżynieryjnych.