Kasy fiskalne

0
1645

Kasa fiskalna to niezwykle powszechne w użyciu urządzenie elektroniczne, które ma za zadanie rejestrować obrót pieniędzy oraz podatki. Obecnie można je spotkać niemal w każdym z punktów sprzedaży detalicznej.

Klasyfikacja kas fiskalnych

Kasy możemy podzielić na autonomiczne oraz te, które współpracują z komputerem.

Najczęściej spotkać można systemy autonomiczne. W tych kasach całe oprogramowanie znajduje się w pamięci danej kasy. Zawierają one takie dane jak: baza towarów, lista numerów oraz nazw towarów z dopasowanymi literami symbolizującymi stawki podatki PTU itp. Po zaprogramowaniu tego typu kasy z poziomu komputera, umożliwia ona proste prowadzenie sprzedaży.

W drugim przypadku kasy pełnią właściwie funkcję drukarek fiskalnych. Są one dużo mniej skomplikowane, posiadają jedynie kilka przycisków m.in. do wydruku specjalnych raportów. Sprzedaż odbywa się tutaj dzięki oprogramowaniu, które jest uruchomione na komputerze w pobliżu. Software ten steruje instrukcjami fiskalnymi oraz wydrukami paragonów.

Kasy fiskalne ECR

Elektryczne kasy rejestrujące przystosowane są do szybkiej instalacji w danym punkcie sprzedaży detalicznej. Ich wadą jest nierozbieralność, nie mamy tutaj sporego pola manewru jeżeli chodzi o ich ewentualną rozbudowę i dokładną konfigurację. Kasy te posiadają niewiele pamięci operacyjnej RAM w przypadku do innych typów.

Kasy fiskalne POS

Elektroniczne systemy sprzedaży to kasy komputerowe zintegrowane z drukarkami fiskalnymi. Innymi słowy to po prostu komputer wyposażony dodatkowo w czytnik kodów kreskowych, dodatkowy monitor dla klienta oraz czytnik kart płatniczych. Zaletą tego typu kas jest możliwość ich dowolnego rozbudowywania w miarę potrzeb sklepu. Na komputerze jest w tym przypadku zainstalowany software, który realizuje sprzedaż i obsługuje drukarkę fiskalną oraz czytnik.

Kasy fiskalne iPOS

Kasy zintegrowane są małymi urządzeniami, pełniącymi rolę rejestratora oraz terminalu płatniczego. Wymogi fiskalne w Polsce sprawiają jednak, że tego typu kasy nie nadają się w naszym kraju do użycia, chyba że pracują razem z dodatkową drukarką fiskalną.

Najwięksi producenci kas fiskalnych w Polsce

  • Posnet – według raportu Instytutu Rynku Elektronicznego za rok 2013, kasy fiskalne tego producenta stanowią 44% udziału w rynku. Głównymi działaniami firmy są produkcja i sprzedaż urządzeń fiskalnych, ale także ich serwis oraz wsparcie techniczne dla klientów.
  • Elzab – polskie przedsiębiorstwo technologiczne, zajmujące się projektowaniem i produkcją kas i drukarek. Atutem spółki jest spore doświadczenie, a jej korzenie sięgają lat 60-tych XX wieku.

Przykładowym dostawcą kas i drukarek, dysponującym dobrej jakości asortymentem jest ESC S.A – kasy fiskalne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here