Zarządzanie coraz większą ilością aplikacji i danych świadczy o rozwoju każdego przedsiębiorstwa, a zwłaszcza tych, które zaliczają się do branży IT. W związku z tym, warto znaleźć bezpieczne miejsce, w którym można będzie umieścić serwer. Wykorzystanie kolokacji serwerów jest w tej chwili jednym z chętniej wybieranych, i co najważniejsze, skutecznych rozwiązań.
Zalety kolokacji serwerów
Zalety kolokacji serwerów dzieli się na dwie grupy. Pierwsza grupa to zalety biznesowe, natomiast druga to zalety techniczne. Korzyści biznesowe opierają się przede wszystkim na tym, że kolokacja serwerów w Warszawie pozwala przedsiębiorstwu wykorzystać standaryzowane, modularne rozwiązanie dla działu IT. Co ciekawe, będzie ono kompatybilne z innymi systemami, które funkcjonują w takiej firmie. Usługa kolokacji uruchamiana jest ekspresowo, gdyż następuje sprawna i bezawaryjna relokacja serwerów przedsiębiorstwa do Centrum Danych. Poza tym, można liczyć na zaawansowane i różnorodne formy zabezpieczeń i monitoringu jakimi są między innymi klatki, kamery, plomby, czy czujniki dotykowe.
Do korzyści technicznych zalicza się natomiast: zminimalizowanie kosztów zużycia energii poprzez zastosowanie zimnych korytarzy, usługi dodane jak na przykład pomieszczenia dla administratorów, a także jak najwyższą jakość usługi, gwarantowaną poprzez uzyskanie specjalnych certyfikatów.
Istota kolokacji
Istota kolokacji opiera się na tym, że jest to usługa zaoferowana przez podmiot zewnętrzny, która umożliwia fizyczne umieszczenie urządzeń IT, w tym wszystkich serwerów i macierzy dyskowych będących własnością klienta w serwerowni należącej do określonego podmiotu. Urządzenia można kolokować w szafach rack, wynajmując określoną przestrzeń, bądź też we własnych szafach rack, wynajmując określoną powierzchnię serwerowni. Kolokacja jest najlepszym rozwiązaniem dla tych firm, które nie posiadają własnego data center, albo dla tych, których serwerownia nie ma odpowiedniej pojemności. Wówczas kolokacja zapewnia największe bezpieczeństwo, dostępność, niezawodność danych i systemów, bez konieczności inwestowania w kosztowną infrastrukturę.