Dziś komputery to sprzęt codziennego użytku, bez którego nie wyobrażamy już sobie życia. Nie służą już tylko do pracy i rozrywki, dzięki rozwojowi internetu awansowały do roli doradców znających odpowiedzi na wszystkie pytania. Wszelkie awarie i usterki stanowią przykrą niespodziankę, jednak obok takich losowych uszkodzeń następuje też nieustający proces starzenia się sprzętu. Postarajmy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto ratować starsze komputery?
Jak starzeją się komputery?
Rozwój technologii informatycznej przebiega w błyskawicznym tempie. Co pół roku jesteśmy świadkami pobijania kolejnych rekordów wydajności, a do wyobraźni najbardziej przemawia fakt mówiący, że pierwsze promy kosmiczne były obsługiwane przez rozwiązania wielokrotnie słabsze od tych, które obecnie goszczą w naszych telefonach komórkowych. Jak to zjawisko przekłada się na potrzeby zwykłego użytkownika? Rozwój infrastruktury sprzętowej otwiera nowe możliwości przed twórcami oprogramowania i aplikacji internetowych. Zyskujemy coraz wyższą prędkość obliczeniową, gry i filmy cieszą niezwykle realistyczną grafiką, błyskawicznie pojawiają się nowe wersje przeglądarek internetowych.
Każda kolejna wersja oprogramowania ma wyższe wymagania sprzętowe, a to sprawia, że komputery, które jeszcze niedawno świetnie radziły sobie w codziennej pracy, dziś przyprawiają swoich właścicieli o łzy rozpaczy lub też po prostu odmawiają posłuszeństwa. Nowe, bardziej funkcjonalne rozwiązania wypierają te starsze, doskonałym przykładem jest ewolucja nośników danych. Dyskietka zostały wyparte przez CD-ROM, ten z kolei szybko został zastąpiony napędem DVD. Współczesne komputery coraz częściej nie posiadają żadnych napędów, a ich zadania przejęły szybkie i tanie pamięci przenośne. Szybki rozwój nie oznacza jednak, że starsze komputery powinny wylądować na śmietniku — próby modernizacji potrafią przynieść naprawdę niezłe efekty, nie generując przy tym ogromnych kosztów.
Przyspieszamy starszy sprzęt
Podstawowe podzespoły odpowiedzialne za wydajność komputera to procesor, karta graficzna, pamięć RAM oraz dysk twardy. Ten ostatni najłatwiej jest zastąpić nową, bardziej pojemną wersją. Zyskamy więcej miejsca na programy i dane, a przejście z technologii HDD na SSD potrafi tchnąć w system nowe życie. Równie prosta okazuje się rozbudowa pamięci RAM, a efekty takiej operacji będą widoczne już na pierwszy rzut oka — aplikacje będą działały zdecydowanie szybciej i sprawniej. Bardziej kłopotliwa, szczególnie w przypadku laptopów, może się okazać modernizacja procesora i karty graficznej. Te elementy często stanowią integralną część płyty głównej, a producent nie przewidział możliwości zastąpienia ich nowszymi odpowiednikami — najczęściej taki proces możliwy jest już tylko w przypadku komputerów stacjonarnych.
Nawet tak na pozór prosta czynność jak wymiana dysku twardego wymaga od użytkownika posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Zdecydowanie lepiej będzie powierzyć to zadanie profesjonalistom z firmy MJ Komputery. Zyskamy nie tylko gwarancję poprawnego przeprowadzenia całej operacji, ale możemy też liczyć na fachowe porady i sugestie pozwalające na dodatkowe usprawnienie posiadanego sprzętu. To najtańszy i najpewniejszy sposób na przedłużenie życia naszych komputerów.