automatyka budynkowa

Rolety to systemy osłonowe na okna, z których korzysta tysiące Polaków każdego dnia. Używamy ich zarówno w osłanianiu okien we własnym miejscu zamieszkania jak i w budynkach użyteczności publicznej – szkołach, szpitalach, urzędach. Ponadto, systemy te znajdują zastosowanie w biurowcach, halach fabrycznych i galeriach handlowych. Sterowanie pracą systemów osłonowych jest trudne, zwłaszcza w przypadku budynków o dużej powierzchni. Na szczęście – z pomocą przychodzą nam nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej. Pozwalają na zarządzanie pracę wszystkich rolet znajdujących się w danym budynku.

Nowoczesne możliwości w systemach osłonowych

Rolety to urządzenia o rozmaitych rozmiarach, kształtach i występujące w wielu modelach. Znajdziemy zarówno rolety plisowane, rolety dzień noc, rolety wewnętrzne oraz liczne inne ich wersje. W sterowaniu ich pracą korzysta się z różnych systemów – zarówno tych obsługiwanych ręcznie, jak i automatycznie. W pierwszym przypadku – korzysta się z łańcuszków, sznurków, linek lub – gdy rolety mają powierzchnię większą niż 3 metry kwadratowe – ze specjalnej nawijarki wyposażonej w korbę.

W drugim przypadku – w roletach obecny jest dodatkowy silnik elektryczny, który znajduje się wewnątrz ich kasety. Wówczas, roleta jest podpięta do odpowiednio przygotowanej wcześniej instalacji elektrycznej. Sterowanie ich pracą odbywa się wtedy za pomocą specjalnych włączników, przypominających wyglądem zwykłe włączniki wykorzystywane do uruchamiania i gaszenia światła.

Mamy również możliwość zarządzania roletami w sposób zcentralizowany. Wówczas, sterujemy pracą wszystkich rolet podpiętych do sieci elektrycznej, które znajdują się w danym budynku. Rozwiązanie to jest zaliczanie do działu automatyki budynków i przynosi różnorakie korzyści osobom, które się na nie zdecydują.

Zintegrowane sterowanie pracą systemów osłonowych

Sterowanie pracą wszystkich systemów osłonowych w danym budynku przynosi rozmaite korzyści. Przede wszystkim – pozwala centralnie zarządzać o której dokładnie godzinie systemy osłonowe zostają opuszczone, a o której podniesione. Dzięki temu, mamy możliwość wygenerowania niemałych oszczędności w ramach opłat za energię elektryczną użytą do oświetlania pomieszczeń. Rolety zostają opuszczone dokładnie w porze, w której robi się ciemno i podniesione, gdy jest już wystarczająco jasno.

Automatyka budynków pozwala również na stosowanie bardziej zaawansowanych, „inteligentnych” rozwiązań. Przykładowo – na tworzenie rozbudowanych scenariuszów pracy rolet, które będą opuszczać się i podnosić zgodnie z preferencjami osób przebywających wewnątrz budynków, lub zgodnie z warunkami pogodowymi panującymi na zewnątrz.

Możemy również skoordynować pracę rolet z innymi urządzeniami, na przykład detektorami. Dotyczy to zarówno detektorów zamontowanych wewnątrz budynków jak i na ich elewacji. Wymienić należy chociażby detektory światła, ruchu czy czujniki deszczowo-wiatrowe, rozpoznające zmieniającą się aurę. Szczególnie korzystne jest zintegrowanie pracy rolet z detektorem dymu, co pozwala – w przypadku wystąpienia sytuacji pożaru – na skuteczne przeciwdziałanie jego rozprzestrzenianiu się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here