Mini komputer – duże możliwości?

0
1572

Czym jest tzw. Mini PC?

Komputery Mini PC to nic innego jak pełnoprawne pecety zamknięte w malutkiej obudowie. Rozmiar może być zbliżony do niewielkiego pudełka lub nawet książki.

Ze względu na swoje mniejsze wymiary kupienie komputera tego typu często wiąże się z pewnymi kompromisami – w innym wypadku każdy decydowałby się na ich zakup. Przykładowo są one często wyposażone w wolniejsze procesory o niższym napięciu, a także miniaturowe karty graficzne, które swoją wydajnością odstają od większych – nie mieszczących się w malutkich obudowach odpowiedników. Mniejsza obudowa wiąże się również z ograniczonym przepływem powietrza, a co za tym idzie mniejszymi możliwościami w kwestii chłodzenia komponentów sprzętowych. Przekłada się to na gorsze osiągi, może być więc szczególnie uciążliwe dla graczy oraz twórców korzystających z wymagających programów, np. do edycji filmów. Znajdziemy tu również mniej miejsca na dyski twarde, które służą do przechowywania naszych danych.

Warto jednak pamiętać, że komputer w małej obudowie wcale nie musi być mało wydajny. Rozwój technologiczny sprawia, że w niezwykle wydajne maszyny mogą mieć obecnie naprawę niewielkie wymiary. Po prostu trzeba liczyć się z tym, że tego typu sprzęt, wyposażony w bardzo wydajną konfigurację będzie droższy od swojego większego odpowiednika. Co jednak przede wszystkim sprawia, że ludzie decydują się na zakup komputerów PC w miniaturowych obudowach?

Gdzie najlepiej sprawdzą się komputery typu Mini PC? Korzyści i przewaga nad dużymi obudowami.

Warto pamiętać o tym, że w dużych firmach, szczególnie jeżeli mówimy o typowej pracy biurowej – nasze komputery wcale nie muszą być superwydajne. Wiele słabszych konfiguracji świetnie poradzi sobie chociażby z pakietem Microsoft Office. W takim przypadku, propozycja posiadania zgrabnego komputera, zamkniętego w malutkiej obudowie, który bez problemu zmieści się na naszym biurku wydaje się niezwykle kusząca.

Komputery Mini PC są też dobrym rozwiązaniem dla użytkowników domowych, którzy cenią sobie minimalizm i odpowiednią estetykę, a przy tym niekoniecznie potrzebują sprzętu o bardzo wysokiej wydajności. Mała obudowa sprawia, że komputer może pozostać praktycznie niezauważony.

Kolejną zaletą jest również mała waga produktu. To sprawia, że możemy zabrać ze sobą komputer praktycznie wszędzie, gdzie będziemy mieli możliwość podłączenia go do zewnętrznego monitora lub telewizora. Oczywiście tutaj na myśl przychodzą laptopy, jednak warto pamiętać o tym, że w przypadku laptopa płacimy również za pozostałe komponenty (takie jak ekran) a możliwości rozbudowy (szczególnie w przypadku tzw. ultrabooków) są mocno ograniczone. Koniec końców nie musimy zabierać naszego Mini PC na wakacyjny wyjazd aby docenić korzyści płynące z niewielkiej wagi. Przeprowadzka? Zabranie komputera do drugiego mieszkania/biura? Podłączenie go do telewizora w salonie? Żaden problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here