Ciągłe zacinanie się komputera czy długi czas ładowania się systemu to pozornie niewielkie problemy, ale na dłuższą metę mogą one mocno irytować i marnować ogromną ilość czasu użytkownika. Kto w końcu potrafi zachować spokój, kiedy jest coś ważnego do zrobienia, a tutaj pojawia się komunikat „Eksplorator plików przestał działać”?
Jednak bez obaw – to, że komputer czy laptop zwalnia, nie oznacza od razu, że trzeba się go pozbyć i zastąpić go nowym urządzeniem. Oczywiście, w pewnym momencie przesiadka na mocniejszy sprzęt może być konieczna, ale jest kilka sposobów na to, aby przedłużyć życie dotychczas używanego PC. Opowiemy o nich poniżej. Zapraszamy!
Odinstaluj nieużywane aplikacje lub zrób reset systemu
Wolne działanie systemu może wynikać z faktu, że urządzenie jest zbyt zapchane plikami i programami – warto więc zwolnić trochę miejsca na dysku, jeśli aktualnie jest on wypełniony niemal całkowicie. Dobrym rozwiązaniem jest też wyłączenie autostartu niepotrzebnych czy rzadko używanych aplikacji (jak to zrobić można dowiedzieć się na przykład na portalu Tech Polska – nie jest to na szczęście szczególnie trudne). Dzięki temu można odczuwalnie skrócić czas, jaki urządzenie potrzebuje na wystartowanie.
Jeśli to nie pomoże, warto rozważyć odświeżenie systemu – można zrobić „lekki” reset, który pozwoli zachować swoje pliki, lub „hard reset”, w ramach którego urządzenie zostanie w pełni przywrócone do ustawień fabrycznych i wszystkie dane oraz programy znikną. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, rozsądne będzie wykonanie kopii zapasowej czy to całego systemu, czy konkretnie plików i programów, na których nam zależy. Dzięki temu nie stracimy ostatecznie nic ważnego, a możliwe, że po resecie urządzenie przynajmniej częściowo odzyska utraconą sprawność.
Zamień dysk systemowy na SSD
W wielu starszych laptopach i komputerach system wciąż jest zainstalowany na przestarzałych, wolnych dyskach HDD. W związku z tym nie trzeba wcale kupować nowej karty graficznej czy procesora, aby podnieść wydajność sprzętu. Wystarczy niewielki dysk SSD (128GB będzie jak najbardziej wystarczające) i przeniesienie na niego systemu operacyjnego, a skok wydajności powinien być mocno odczuwalny.
Porad w zakresie tego, który dysk kupić, warto szukać na Tech Polska i innych portalach technologicznych. Pamięć, zarówno SSD, jak i HDD, znacznie potaniała w ostatnich latach, więc takie ulepszenie jest naprawdę niewielkim wydatkiem, a w razie kupowania nowego PC można po prostu przełożyć do niego ten dysk. Jest to więc inwestycja, na którą zdecydowanie warto się zdecydować, jeśli chce się niskim kosztem naprawić problemy z wolnym działaniem urządzenia.