Jaki laptop do gier wybrać? Na co zwrócić uwagę?

0
1469

Segment mobilnych komputerów gamingowych rośnie w siłę, a wraz z nim ilość ich odbiorców, którzy decydują się na przeniesienie cyfrowej rozrywki gier wideo na urządzenia mobilne. Laptopy do grania to high-endowe komputery mobilne z najwyższych półek jakościowych i cenowych. Mimo to gracze chętnie po nie sięgają i zastępują nimi wysłużone komputery stacjonarne.

Segment mobilnych komputerów gamingowych rośnie w siłę, a wraz z nim ilość ich odbiorców, którzy decydują się na przeniesienie cyfrowej rozrywki gier wideo na urządzenia mobilne. Laptopy do grania to high-endowe komputery mobilne z najwyższych półek jakościowych i cenowych. Mimo to gracze chętnie po nie sięgają i zastępują nimi wysłużone komputery stacjonarne.

W tekście porównamy gamingowe laptopy i stacjonarki, napiszemy jaki laptop do gier wybrać, na co zwrócić uwagę, a także jakimi parametrami powinien odznaczać się dobry mobilny sprzęt do gier.

Gamingowy laptop kontra komputer stacjonarny

Rynek urządzeń elektronicznych, a zwłaszcza komputerów i branża gier rozwijają się i zmieniają w dosyć dynamiczny sposób. O ile kilka lat temu w przypadku wykorzystywania do grania w gry zdecydowanie dominowały komputery stacjonarne, o tyle sytuacja na rynku w ostatnich 2-3 latach nieznacznie przechyliła szalę zwycięstwa na stronę komputerów mobilnych, co możemy również zaobserwować wśród opinii na niejednym forum o laptopach.

Obecnie jednak do łask wracają dobrze nam znane i lubiane komputery stacjonarne, które oferują wyższy współczynnik oferowanych możliwości i wydajności w stosunku do ceny, a także pozwalają na wygodniejsze granie.

Nie oznacza to, że laptopy gamingowe odeszły do lamusa. Wciąż są chętnie wybieranymi urządzeniami, na popularność, których wpłynęły rozwój e-sportu oraz najnowsze zdobycze technologiczne, które umożliwiają montowanie w laptopach do gier coraz wydajniejszych podzespołów. Obecnie na dobrym gamingowym laptopie bez problemu uruchomimy najnowsze w gry na najwyższych ustawieniach, a dodatkowo będziemy mogli streamować rozgrywkę.

Wybór między rozwiązaniem mobilnym a stacjonarnym oczywiście powinno determinować miejsce grania- o ile w gry zamierzamy grać wyłącznie w domu, wówczas bezsprzecznie warto zainteresować się stacjonarką. Jeśli pragniemy przenosić świat gier poza dom lub pokój, warto pomyśleć o gamingowym laptopie. Podobne opinie podzielają użytkownicy jednego z forum o laptopach.

Na co zwrócić uwagę wybierając laptop do gier?

Wybierając laptop do gier, należy zwrócić uwagę, nie tylko na podzespoły urządzenia, ale również na inne cechy, które pozwolą lepiej dopasować sprzęt do osobistych preferencji oraz uczynią granie bardziej komfortowym.

  • Matryca

Od matrycy zależy naprawdę sporo. Wysoka jakość obrazu jest bardzo ważnym elementem każdej rozgrywki. Warto postawić tu na laptopy oferujące matryce IPS o jakości Full HD. Świetnie sprawdzi się również matowa powłoka, która zadba o odpowiedni komfort grania nawet przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych.

  • Gamingowa klawiatura

Granie staje się o wiele lepsze na pełnowymiarowej, podświetlanej klawiaturze o odpowiednim skoku klawiszy. Niektóre sprzęty mogą pochwalić się klawiaturami z programowalnymi makrami, czy „złotą proporcją” między najważniejszymi w grach klawiszami.

  • Głośniki

Poza najwyższym standardem obrazu warto pomyśleć również o odpowiednich doznaniach audio, które również wpływają na wczucie się w grę oraz umilają spędzone nad grą godziny.

Parametry laptopów do gier

Od parametrów zależy niemal wszystko to, z czego słyną gamingowe laptopy. Poniżej prezentujemy minimum, jakim powinny odznaczać się tego typu konstrukcje. W przypadku wątpliwości radzimy poszukać pomocy na profesjonalne forum o laptopach.

  • Procesor

Obecnie w laptopach gamingowych królują jednostki firmy Intel. Najczęściej w mobilnych maszynkach do gier spotkamy się z układami z serii Intel Core i5 lub i7. Rzadko będziemy mieć do czynienia z procesorami MSI.

  • Pamięć RAM

Każdy szanujący się gamingowy laptop zaoferuje nam nie mniej niż 4 GB najnowszej pamięci RAM DDR3L lub DDR4. Mniejsze wartości okażą się niewystarczającą pomocą dla procesora w przypadku uruchamiania najnowszych pozycji.

  • Karta graficzna

Karta graficzna to serce całego układu. Obecnie w gamingowych laptopach spotkamy się najczęściej z układami GPU z serii nVidia GeForce GTX 960M, 970M, 980M, czy GTX 1060. Każda z kart oferuje najwyższe standardy przetwarzania obrazu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here