Urządzenia IT towarzyszą nam nie tylko w pracy, ale również w życiu prywatnym – coraz więcej osób nie wyobraża już sobie funkcjonowania bez smartfonu, tabletu, czy komputera i stałego dostępu do Internetu. Aby korzystanie z nich było łatwe i przyjemne, konieczne jest właściwe oprogramowanie – funkcjonalne i przyjazne dla użytkownika.
Dlaczego testowanie oprogramowania jest tak ważne?
Tworzenie oprogramowania to jedna z najbardziej dynamicznych branży na rynku. Duża konkurencja sprawia, że firmy komputerowe starają się dostarczyć produkt innowacyjny, który jednocześnie charakteryzuje się wysoką jakością i funkcjonalnością. Aby go stworzyć konieczne jest testowanie oprogramowania. Początkowo zadanie to należało do programisty, dziś stanowi obowiązek pracownika zajmującego odrębne stanowisko. Według ekspertów tester oprogramowania należy do zawodów szybkiego startu, wymaga jednak inwestycji w edukację. Nierzadko jest on wybierany przez osoby planujące zmianę branży – wykształcenie informatycznie nie jest tu konieczne, bo nowo powstające oprogramowanie musi zostać poddane m. in. testom funkcjonalnym, które mają zweryfikować jego jakość z perspektywy użytkownika. W tym przypadku istotne będą takie cechy, jak wnikliwość, cierpliwość i wiedza obejmująca konkretną dziedzinę, której program dotyczy. Testowanie techniczne, które obejmuje sposób działania programu, wymaga już wiedzy informatycznej, a sam pracownik nierzadko pełni wtedy funkcję doradcy na etapie projektu.
Od czego zacząć?
Do zostania testerem nie trzeba zbyt wiele – wystarczy umiejętność posługiwania się komputerem i przeglądarką, podstawowa wiedza informatyczna i znajomość teorii testowania. Oprócz tego niezwykle istotne jest doświadczenie i praktyka w tym zawodzie. Niektórzy decydują się na samokształcenie i zdobywanie wiedzy na tematycznych stronach internetowych. Dobrym rozwiązaniem będzie też szkolenie ISTQB (International Software Testing Qualifications Board), które pozwoli otrzymać certyfikat przydatny podczas aplikowania na stanowisko testera. Firmy prowadzące tego typu kursy, jak np. Sedaco, proponują swoim klientom zarówno zdobywanie wiedzy podstawowej, jak też szkolenie ISTQB Advanced czy ISTQB Agile przeznaczone dla osób posiadających już certyfikat ISTQB Poziomu Podstawowego.
Pierwsze kroki jako tester
Posiadając pewną wiedzę z zakresu testowania oprogramowania warto rozejrzeć się za możliwościami zdobywania doświadczenia. Niektóre przedsiębiorstwa proponują studentom praktyki na stanowisku testera, co w perspektywie może zaowocować umową o pracę. Warto więc szukać tego typu propozycji na stronach z ofertami pracy, czy targach tematycznych, a także brać udział w konkursach organizowanych przez firmy. Należy przy tym pamiętać, że nawet bezpłatny staż to korzystna inwestycja, ponieważ jest doskonałą okazją do uzupełniania wiedzy i zdobywania umiejętności praktycznych. W połączeniu z odpowiednimi certyfikatami może w znacznym stopniu ułatwić znalezienie dobrze płatnej i ciekawej pracy jako tester oprogramowania.