Dziesięć ciekawostek o Lidze Europy

Liga Europy UEFA to międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, który po raz pierwszy został rozegrany w sezonie 1971/1972 i do dziś cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wszystkich miłośników sportu, jakim jest piłka nożna, zwłaszcza tych z Europy. W tym krótkim artykule przedstawimy 10 ciekawostek dotyczących rozgrywek piłkarskich Ligi Europy UEFA, które mogą Cię zaskoczyć. Jeśli jest tak w istocie, zachęcamy do zapoznania się z tymi niezwykłymi faktami z życia europejskiego futbolu przygotowanych przez serwis o marketingu sportowym www.abksport.pl.

10. Najpotworniejsza porażka i największa ilość bramek

Największą porażkę odniósł klub piłkarski z Luksemburga Red Boys Differdange w meczu z holenderskim Ajaxem Amsterdam. Luksemburska drużyna przegrała w 1984 roku 14 do…0. Mecz ów był równocześnie meczem o największej liczbie strzelonych bramek w historii Ligi Europy UEFA.

9. Największa ilość kartek

W meczu Spartak V-kavkaz (Rosja) przeciwko Beskitas (Turcja) sędzia Alexandru Tudor z Rumunii wystawił aż 16 żółtych kartek (w tym jedną czerwoną, ale wynikającą z uprzednio wystawionej pierwszej żółtej kartki)! Mecz rozegrał się w roku 2011.

8. Najwyższa frekwencja

1996 roku na hiszpańskim stadionie Camp Nou zebrało się 115 tysięcy fanów piłki nożnej, by zobaczyć mecz Bayernu Monachium z FC Barceloną. Barcelona przegrała wtedy 2 do 1.

7. Najniższa frekwencja (wyłączając okres pandemii COVID-19)

Zaledwie dwudziestu czterech widzów przyszło na mecz rumuńskiego klubu Steua Bukarest z duńskim klubem Aalborg BK w roku 2014. Duński zespół przegrał wtedy 6 do 1.

6. Najbardziej utytułowany klub Ligi Europy

Sevilla FC wygrała turniej Ligi Europejskiej aż sześć razy! Piłkarze tego hiszpańskiego klubu wygrywali w latach: 2006, 2007, 2014, 2015, 2016 oraz w roku 2020.

5. Finał Ligi Europy bez czerwonych kartek

W żadnym meczu finałowym Ligii Europy UEFA nie pokazano czerwonej kartki.

4. Najbardziej utytułowany kraj

Kluby z Hiszpanii są bez wątpienia najbardziej efektywnymi klubami w historii Ligi Europy. Kluby piłkarskie z tego kraju aż 15 razy okazywały się zwycięzcami meczu finałowego, a w 5 przypadkach zajmowały drugie miejsce. 

Na drugim miejscu uplasowała się Anglia (9 zwycięstw), a na trzecim miejscu podium Włochy (9 zwycięstw). Poza podium znalazły się Niemcy (6 zwycięstw).

3. Najlepszy strzelec w historii Ligi Europy UEFA

Piłkarzem, który strzelił najwięcej bramek w historii Ligi Europy UEFA, okazuje się Henrik Larsson. Szwed zdobył 40 bramek w 56 meczach.

2. Finały na własnych boiskach

Tylko w dwóch przypadkach finaliści Ligi Europy UEFA rozgrywali ostatni mecz na własnych boiskach. W 2002 był to zwycięski Feyenoord, natomiast w 2005 Sporting Lizbona, która przegrała finał.

1. Kiedy rozgrywane są finały Ligi Europy UEFA?

Ostatnią ciekawostką będzie oczywiście bardzo dobrze znany fakt: finały Ligi Europejskiej UEFA są zawsze rozgrywane we środy.

Wyżej wymienione ciekawostki nie są bynajmniej jedynymi, o których warto wspomnieć, jednak w nie da się w tak krótkim artykule zawrzeć wszystkich. Pamiętajmy: jeśli oglądamy jakiś mecz, bez względu na to, czy na żywo, na stadionie, czy przed telewizorem w domu, zawsze bierzemy udział w małym kawałeczku historii futbolu. Warto o tym pamiętać, bo na naszych oczach rozgrywają się często niemal niesamowite rzeczy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here