Auchwitz Birkenau Kraków

Jednym z najpopularniejszych turystycznych regionów w Polsce jest Małopolska, w której znajduje się kilka obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To prestiżowe wyróżnienie gwarantuje obecność gości z całego świata skuszonych unikalnymi zabytkami i niesamowitymi atrakcjami. Najczęściej łączonymi obiektami turystycznymi przez zagranicznych, ale też krajowych turystów jest zwiedzanie Starego Miasta w Krakowie oraz obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu (Auschwitz Birkenau Krakow).

Wycieczka do Auchwitz Birkenau Krakow

Stare Miasto w Krakowie to jeden z najcenniejszych średniowiecznych układów urbanistycznych w Polsce. Centralną jego część stanowi Stary Rynek z charakterystycznymi zabytkami takimi jak Sukiennice czy Kościół Mariacki ze słynnym gotyckim ołtarzem Wita Stwosza. Obecnie wstęp do świątyni jest płatny, jak większość miejsc w obrębie Starego Miasta. Większość turystów ze Starego Rynku kieruje się tak zwaną Drogą Królewską, która prowadzi na Wzgórze Wawelskie, gdzie znajduje się główny kompleks zabytków Krakowa i jedno z najważniejszych historycznych polskich miejsc.

Tamtejszy Zamek Królewski przez ponad pół wieku był siedzibą władców naszego kraju i absolutnym centrum politycznym. Dzisiaj udostępnione do zwiedzania są pomieszczania zamkowe: dawne komnaty królewskie m.in. z niesamowitą kolekcją arrasów Zygmunta Augusta. Turystów zaciekawi jednak fakt, że bilety wstępu na Zamek Wawelski i pobliską Katedrę, miejsce pochówku najwybitniejszych Polaków sprzedawane są w rozmaitych konfiguracjach w zależności od ilości atrakcji, jakie gość chce zobaczyć.

Zwiedzanie Auchwitz Birkenau Krakow

Można w ten sposób ułożyć swój własny specyficzny karnet. Każda atrakcja jest osobno płatna np. wejście do Katedry, zwiedzanie zamkowych wnętrz czy przejście Smoczą Jamą. Turysta chcący odwiedzić wszystkie możliwe atrakcje musi się liczyć z wydatkiem ok. 100 zł.

Obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz Birkenau Krakow to natomiast odwiedzane przez turystów z całego świata miejsce pamięci po największej zbrodni hitlerowców – Holocauście. Śmierć poniosło tam 1,3 miliona osób, z czego większość stanowili Żydzi, ale nie brakowało wśród nich także osób narodowości polskiej. Więźniów mordowano w komorach gazowych, czego dramatyczne pamiątki pozostały do czasów dzisiejszych mimo prób zamaskowania swoich zbrodni przez nazistowskich oprawców.

Z tego powodu zwiedzanie obiektu rekomendowane jest osobom powyżej czternastego roku życia. Odbywa się ono w specyficzny sposób: koniecznie trzeba się bowiem zarejestrować na specjalnej stronie internetowej do konkretnej grupy. Każda oprowadzana jest z przewodnikiem. Tego typu formalności związane są z ograniczoną przepustowością miejsca połączoną ze sporym zainteresowaniem zwiedzeniem Auschwitz Birkenau Krakow.

Co warto wiedzieć o Auchwitz Birkenau Krakow

Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest jednak brak tworzenia się kolejek: wystarczy przyjść na wybraną wcześniej godzinę z kartką potwierdzającą zarezerwowanie miejsca w odpowiedniej grupie i dołączenie do niej. Zwiedzanie dostępne jest w bardzo wielu wersjach językowych, a odbywa się tylko i wyłącznie z przewodnikiem.

Nie ma możliwości chodzenia po obiekcie indywidualnie. Pierwsza część odwiedzin to oprowadzanie turystów po byłym obozie Auschwitz – następnie jadą oni specjalnym autobusem do Birkenau, czyli Brzezinki. Tam odbywa się zwiedzanie nowszego obozu tzw. Auschwitz II, gdzie znajduje się dramatyczna rampa, na której odbywały się wstępne selekcje więźniów. Standardowa karta wstępu na zwiedzanie indywidualne kosztuje 50 zł, a w języku obcym kwota ta zwiększa się do 60 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here