Do czego może służyć NFC?

0
1214

Z każdym rokiem na rynku dostępne są coraz nowsze rozwiązania technologiczne. Producenci np. smartfonów w odpowiedzi na oczekiwania klientów proponują wprowadzanie systemów, które po pewnym czasie stają się ich standardowym wyposażeniem. Jednym z nich jest NFC, który opisuje się jako alternatywę dla technologii Bluetooth. Co to jest NFC i jakie pełni funkcje? Dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Czym jest NFC?

NFC (skrót od Near Field Communication) to technologia, która umożliwia przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami. Jest to bezdotykowy i bezprzewodowy moduł komunikacyjny, który korzysta z fal radiowych. Mówi się o nim jako o rozszerzeniu stosowanego w branży dostawczej standardu o nazwie RFID. Umożliwia dostęp do cyfrowych informacji oraz wymianę danych w zasięgu nawet około 20 centymetrów.

Wiele współczesnych smartfonów oraz pozostałych urządzeń mobilnych jest już wyposażonych w system komunikacji bliskiego zasięgu, który działa w ułamku sekundy, i wymaga jedynie od jednej ze stron bezprzewodowej komunikacji, posiadania własnego zasilania. Urządzenie wyposażone w moduł NFC ma możliwość nawiązywać łączność np. z różnego rodzaju kartami zbliżeniowymi, czy naklejkami.

NFC — jak to działa?

Odpowiadając na pytanie, co to jest NFC, wyjaśnia się poniekąd mechanizm jego działania. Jako że jest to typ krótkozasięgowego, o wysokiej częstotliwości, radiowego standardu komunikacyjnego, umożliwia wygodny dostęp do różnych usług. Jego działanie oparte jest na pewnym schemacie. Jeśli chip NFC oraz jego antena znajdują się w obszarze pola magnetycznego, generuje się energia elektryczna. To właśnie ona powoduje, że sygnał może przepłynąć między dwiema antenami, tą w telefonie i urządzeniu docelowym.

Tym sposobem tworzy się łącze, które właśnie za pomocą fal radiowych krótkiego zasięgu, daje możliwość komunikacji między sprzętami. Technologię tę postrzega się jako formę rozszerzonej karty zbliżeniowej, gdzie do przesyłania wykorzystuje się magnetyczną indukcję dwóch pętli anten, znajdujących się blisko siebie.

Jakie zastosowania ma NFC?

Analizując, do czego może służyć NFC, jako pierwsza nasuwa się odpowiedź mówiąca o płatnościach zbliżeniowych za pomocą telefonu. Jeżeli nasz bank obsługuje taki standard jak wczytanie do urządzenia karty płatniczej, to może pełnić funkcję taką samą jak karta, czyli płacenia za pomocą tradycyjnych terminali.

Transakcje te są nawet bezpieczniejsze od tych, w których posługujemy się zwykłą kartą, ponieważ niezależnie od przesyłanej kwoty telefon wymaga odblokowania poprzez kod lub odcisk palca, by mogła zostać zrealizowana płatność.

Ponadto wraz z rozwojem technologii, zastosowań NFC będzie coraz więcej. Może doprowadzić do wyeliminowania tradycyjnych biletów w transporcie publicznym, które tak naprawdę już dziś mogą być przechowywane w smartfonie. Podobnie sytuacja wygląda z kartami lojalnościowymi, czy bonami rabatowymi. Przyglądając się temu, co to jest NFC i jak działa, można stwierdzić, że to wygodny i szybki system, który w bezpieczny sposób pozwala na transmisję naszych danych.

Więcej informacji znajdziesz na https://panwybierak.pl/blog/jak-placic-telefonem-lub-zegarkiem/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here