Czym są serwery typu Rack

Dedykowane zarówno dla małych firm, jak i tych ogromnych. Tworzą małe serwerownie oraz wielkie centra danych. Przechowują, chronią i wysyłają setki tysiące danych. Serwery typu Rack – czym są i jakie posiadają parametry?

Obudowa Rack

Rack oznacza rodzaj obudowy. Serwery rackowe, jak zwykło się je również nazywać, są dedykowane do specjalnych szaf serwerowych. W szafach tworzą całe systemy i centra danych. W budowie przypominają dawne odtwarzacze DVD. Jednak niech was nie zmyli dość mały rozmiar. Mogą one przetwarzać dane największych firm na świecie. Umieszczane w szafach, tworzą wielkie skupiska danych. Inaczej niż obudowa Tower, która przypomina komputery stacjonarne, z których można robić serwery. Rack nie można wykonać z żadnego dostępnego urządzenia.

Przykładowe parametry serwerów dla sektora MŚP

Skoro typ Tower jest dedykowany dla mniejszych firm, czy jest sens instalować serwery Rack w małych i średnich przedsiębiorstwach? Każdy typ jest dedykowany nie tyle pod rozmiar przedsiębiorstwa, co pod jego specyfikę, możliwości rozwoju i potrzeby większej bądź mniejszej ilości przetwarzanych danych. Dlatego nie ma znaczenia czy typ rack zastosujemy w małej firmie, ważna natomiast jest czy ta firma już albo w niedalekiej przyszłości będzie potrzebować pracować na dużej ilości danych.

Serwer

Oto przykładowe dane i parametry jakie posiadają serwery dla mniejszych i średnich firm na przykładzie:

Serwer Dell R240

  • Nowe generacje procesorów Intel Xeon E-2100
  • Szybka pamięć RAM DDR4
  • Możliwość zainstalowania 4 dysków Hot-Plug, co sprawia, ze otrzymujemy aż 56TB przestrzeni dyskowej
  • Kontroler PERC, który zapewnia bezpieczeństwo dla danych z serwera

Serwer Dell R340

  • Pamięć operacyjną 2666MHz
  • Kompaktowa obudowa do 8 dysków 2.5 calowych
  • Możliwość zainstalowania dodatkowych dysków rozruchowych M.2 na karcie BOSS

Możliwość rozbudowy, czyli posiadania tych dwóch serwerów w firmie, daje jej możliwość do posiadania bardzo dużej ilości danych.

Dlaczego warto zainwestować w te rozwiązania?

Serwery rack znajdą zastosowanie w mniejszych firmach, które całują w rozwój. Ponieważ w przeciwieństwie do typu tower, rack może tworzyć duże serwerownie. Posiadając jedną szafę serwerową, możemy umieścić w niej kilka serwerów rack o wysokości 1U. Takie rozwiązanie daje firmie możliwość rozwoju, gdy firma większy obroty i będzie potrzebowała więcej miejsca na serwerze – bez problemów można dołożyć do szafy kolejny serwer. Tym samym tworząc centrum danych firmy. Dlatego zastosowanie od początku serwerów Rack pozwala później zaoszczędzić koszty i usprawnić rozwój firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here