Co warto wiedzieć o Javie

Nawet osoby, które z programowaniem nie miały nigdy nic wspólnego bardzo często kojarzą Javę. Jeśli nie dokładnie z definicji czy zastosowania, to chociaż z samej nazwy. Nie bez powodu – jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej potrzebnych języków programowania. Jednak trzeba przyznać, że faktyczna wiedza na jego temat jest stosunkowo uboga. W takim razie co warto wiedzieć o Javie?

Java jest warta nauki – i wcale nie taka trudna

Nie bez powodu Java święci triumfy jako jeden z najpopularniejszych języków programowania. Nie jest też zresztą najmłodsza, powstała bowiem w 1995 roku. Ma ona niezwykle szerokie zastosowanie i można spotkać ją wszędzie – na różnych typach urządzeń i różnych systemach operacyjnych. To jednocześnie oznacza, że jest duży popyt na specjalistów w tej dziedzinie, a zwłaszcza tych, którzy mogą się już pochwalić pewnym doświadczeniem.

Zyskując kompetencje w zakresie Javy nie tylko niemal gwarantujemy sobie pewne zatrudnienie na okres co najmniej kilkunastu lat (nie powiedziane bowiem, że Java w pewnym momencie nie straci na popularności – jednak obecnie się na to nie zapowiada), ale także możemy liczyć na bardzo wysokie jak na polskie warunki wynagrodzenie, nawet względem innego typu programistów.

Osoby, które dzięki tym słowom poczuły się zachęcone do nauki Javy może ucieszyć fakt, że chociaż ciężko jest mówić, że jest ona prosta, to nie należy także do najtrudniejszych języków. Nie jest ona jednak mimo wszystko najlepszym wyborem dla tych, którzy dotychczas nie mieli żadnej styczności z programowaniem.

Ten język programowania nieustannie się zmienia

Jak już zostało wspomniane, Javę stworzono w 1995 roku, a więc ćwierć dekady temu. Jednak nie można powiedzieć, że od tego czasu się ona nie rozwinęła. Istnieje już kilkanaście wersji Javy, a każda z nich wprowadziła mniej lub bardziej odczuwalne zmiany https://techpolska.pl/java-9-zmiany/. Dlatego też dobry programista Javy powinien cały czas być na bieżąco z najnowszymi trendami, zmianami i problemami.

Spora część programistów uważa jednak coraz to nowe zmiany https://techpolska.pl/java-9-zmiany/

za niepotrzebne i używa mimo wszystko starszej wersji języka. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie z nich są w dalszym ciągu wspierane, a w przypadku firm integracja nowej wersji języka może być bardzo problematyczna.

Niezależnie od tego, czy już programujemy w Javie, czy dopiero chcemy się tego nauczyć, nie powinniśmy osiadać na laurach i zaprzestawać poszukiwania nowych rozwiązań. Ostatecznie może się to okazać problematyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here