Jak zostać księgowym

Czy można zostać księgowym bez ukończenia studiów kierunkowych? Okazuje się, że tak, bo chociaż zawód księgowego jest w naszym kraju niezwykle popularny, to nadal krajowe uczelnie wyższe nie oferują typowych kierunków „księgowość” bądź „rachunkowość”. Można studiować zarządzanie finansami albo ekonomię z takimi specjalizacjami.

=

Co ważne, same studia nie są wystarczające, bo księgowy pnie się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery dopiero wtedy, gdy zdobywa niezbędne certyfikaty oraz uprawnienia. Ta profesja wiąże się z koniecznością ciągłego dokształcania się. To dlatego niezbędne stają się szkolenia księgowe oraz rozmaite szkolenia podatkowe online bądź w trybie stacjonarnym. Z całą pewnością podstawy księgowości nie wystarczą, by rozwinąć zawodowe skrzydła.

Kariera księgowego krok po kroku

Każdy księgowy zaczyna najczęściej pracę od praktyk oraz stażu. Te odbywa w działach księgowych dużych przedsiębiorstw albo w biurach rachunkowych. Na tym etapie już odbywa niejeden kurs księgowości, dzięki któremu zdobywa nową wiedzę i umiejętności. Warto, by szkolenia były o różnych specjalizacjach, dzięki czemu w przyszłości księgowy poradzi sobie z obsługą klientów różnych branż. Co istotne, zawód księgowego wiąże się zresztą z ciągłym dokształcaniem. W Polsce nader często zmieniają się obowiązujące przepisy prawa, które dotyczą działalności rozmaitych firm. By rozliczenia były prawidłowe, każdy księgowy musi posiadać aktualną wiedzę.

Każdy, kto chce wykonywać ten zawód, dąży do stanowiska samodzielnego księgowego. W tym celu musi zdobyć konkretne uprawnienia, a te zdobywa się tylko poprzez specjalistyczne kursy księgowe zwieńczone egzaminem. Jego pozytywne zdanie uprawnia do objęcia takiego stanowiska. Wtedy można przyjąć etat w dziale księgowym albo założyć działalność gospodarczą i prowadzić własne biuro rachunkowości.

Jak widać, ścieżki kariery księgowego są różne a ich wybór to kwestia indywidualna. Pewne jest, że osoby, które właśnie z rozliczeniami finansowymi wiążą swoją przyszłość, muszą zdać sobie sprawę, jak wiele nauki przed nimi. To jeden z zawodów, który wymaga uczestnictwa w rozmaitych szkoleniach i kursach, a to od nich zależą zawodowe kompetencje. Należy wybierać tylko te renomowane, których certyfikaty ukończenia są jakościowe i uznawane w tym sektorze rynku.

Poszukując informacji na temat: biegły rewident kursy, koniecznie sprawdź: https://www.cee.pl/ – znajdziesz tutaj wiele praktycznych porad i merytorycznych informacji.

Księgowy to jeden z zawodów, którego kwalifikacje zdobywa się nie tylko na studiach, ale właśnie przede wszystkim na szkoleniach i kursach, które podejmuje się indywidualnie. Nie wszystkie są obowiązkowe, ale na pewno konieczne, by móc cieszyć się dużą liczbą zadowolonych klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here