Czym jest program Qksee i jak go usunąć?

0
1644

Smutna prawda jest taka, że często sami odpowiadamy za zainfekowanie naszego komputera i przeglądarki internetowej różnymi wirusami. Instalując programy z nieznanych darmowych źródeł i nie czytając przy tym uważnie komunikatów, narażamy się na to, że nieświadomie godzimy się na dodatkową szkodliwą aplikację. Właśnie tak dzieje się w przypadku wirusa o nazwie Qksee. Pojawia się niespodziewanie i początkowo jest prawie niezauważalny. Z dnia na dzień staje się jednak coraz bardziej uciążliwy, aż w końcu niemalże uniemożliwia nam korzystanie z Internetu.

Czym charakteryzuje się wirus?

Qksee jest to wirus typu adware. Po zainstalowaniu stara się on dodać jako rozszerzenie do wszystkich przeglądarek na naszym komputerze i zaczyna śledzić, jakie strony internetowe odwiedzamy najczęściej. Zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystuje do wyświetlania reklam, które są wybierane tak, by jak najlepiej trafiały w nasze zainteresowania.

Jest ich mnóstwo, uniemożliwiają nam przeglądanie stron, w dodatku bywają trudne do wyłączenia. Są jednak nie tylko denerwujące, ale także groźne. Reklamy Qksee zazwyczaj posiadają linki, przenoszące nas na strony, które mogą chcieć wyłudzić od nas pieniądze albo oferować złośliwe oprogramowania.

Jak z nim walczyć?

Qksee jest na tyle sprytnym wirusem, że usuniecie go może sprawiać problemy. Dobrym i dość prostszym sposobem walki z nim będzie zainstalowanie programów antywirusowych takich jak: Anti Malware czy Malwarebytes. Są bardzo skuteczne i pomogą nam pozbyć się nie tylko Qksee, ale także innych niebezpiecznych wirusów ukrytych na dyskach. Możemy również usunąć Qksee ręcznie. W przeglądarce Mozilla Firefox w prawym górnym rogu wybieramy ikonę menu, a tam klikamy na ‘Ads-on’.

Następnie przechodzimy do ‘Extensions,’ szukamy szkodliwych rozszerzeń i je wyłączamy. Kolejny krok to zrestartowanie przeglądarki. Ponownie klikamy na menu Firefoxa, wybieramy znak zapytania i zaznaczamy ‘Troubleshooting Information’. Pojawia się okienko, w którym wybieramy ‘Reset Firefox’.

W przypadku przeglądarki Google Chrome cała procedura jest dość podobna. Otwieramy przeglądarkę, klikamy w prawym górnym rogu na menu, zaznaczamy ‘Tools’, a potem ‘Extensions’. Po otwarciu ‘Extensions’ zaznaczamy szkodliwe rozszerzenia i je usuwamy. Następnie ponownie wchodzimy do menu, gdzie wybieramy ‘Settings’, a w nim klikamy na ‘Manage Search engines’.

Stamtąd usuwamy wszystkie szkodliwe strony. Ostatnim krokiem będzie zresetowanie przeglądarki. Ponownie klikamy na ikonkę w prawym górnym rogu, tam raz jeszcze wybieramy ‘Settings’. Na dole strony klikamy ‘Reset browser settings’, a potem ‘Reset’ i to już wszystko. Nie zapomnijmy także o tym, by po tym, jak już pozbędziemy się Qksee z przeglądarki, poprzez ‘Program Sterowania’ wejść do ‘Odinstaluj Programy’ i stamtąd także usunąć Qksee oraz ostatnio zainstalowane oprogramowania, które mogą być z nim powiązane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here