Alternatywne źródło uzyskiwania prądu dla domu

Obecnie coraz powszechniejsze stają się ogniwa fotowoltaiczne na dachach szczególnie nowych domów. Jest to jeden z elementów nowoczesnej budowy, który uwzględnia przyjazny stosunek do środowiska. Dla użytkownika to po prostu dodatkowe źródło prądu. Jakie panele PV są najskuteczniejsze i jak je montować na dachu?

Orientacja domu na działce tak, aby panele PV były efektywne

Najistotniejszym elementem podczas planowania i budowy domu to ustawienie domu na działce względem stron świata. Jasnym jest, że powierzchnia, na której znajdą się panele PV musi być dobrze nasłoneczniona. Dlatego najbardziej optymalnym ustawieniem to południowe. Czy dach będzie jednak skierowany bardziej na wschód czy zachód – nie ma aż tak dużego znaczenia. Ważne jest jaką moc zestawu fotowoltaicznego zastosujemy do naszego domu. Celem zastosowania jest przede wszystkim alternatywne, pasywne źródło prądu dla gospodarstwa domowego.

Projekt dachu uwzględniający zamontowanie paneli fotowoltaicznych

Już na etapie projektowania wymarzonego domu powinniśmy podjąć decyzję, czy będziemy inwestować środki w instalacje fotowoltaiczne. Dlaczego? Ponieważ kształt dachu bezpośrednio wpływa na kilka późniejszych czynników. Kąt nachylenia pozwala na różne nasłonecznienie, a panele PV lepiej doświetlone są po prostu wydajniejsze. Firmy instalujące systemy fotowoltaiczne często w zależności od kąta dachu wyceniają montaż drożej. Argumentują to większym wkładem pracy.

Czy fotowoltaiczne źródło prądu jest wystarczającą alternatywą dla prądu sieciowego?

Odpowiedź jest prosta – niestety jeszcze nie. Aby móc zmagazynować i zużyć porównywalną ilość prądu musielibyśmy wykorzystać znacznie większą powierzchnię. Dach w takim wypadku nie jest wystarczający. Dlatego mówi się tylko o alternatywnym źródle energii. Jest to na pewno znaczne urozmaicenie i udogodnienie, szczególnie w okresie letnim, ale panele PV nie posiadają jeszcze tak dużej mocy, aby całkowicie zastąpić prąd sieciowy. Niewątpliwie jednak system solarny wpływa na obniżenie rachunków za energię elektryczną w ciepłym okresie roku. Jako inwestycja długoterminowa na pewno warto się tym zainteresować. Szczególnie, że w przeważającej części można uzyskać dopłaty z funduszów europejskich na montaż systemu solarnego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here