Jakie ochronniki słuchu na strzelnicę wybrać

Ochronniki słuchu to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia każdego, kto przebywa na strzelnicy. Huk wystrzału z broni palnej potrafi być naprawdę ogłuszający, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w niewielkiej odległości od strzelającego. Ochronniki skutecznie chronią przed hałasem, zabezpieczając nasze narządy słuchu przed uszkodzeniem. Jakie ochronniki mamy do wyboru? Które z nich wybierać, aby mieć pewność, że spełnią swoją funkcję?

Stopery

Stopery to najprostszy spośród wszystkich rodzajów zabezpieczeń. Kosztują niewiele i są powszechnie dostępne. Pod względem skuteczności ochrony nie można im nic zarzucić. Należy jednak liczyć się z tym, że używanie stoperów niesie za sobą pewien dyskomfort. Stopery są wykonane z silikonu, który rozpręża się po umieszczeniu zatyczki w przewodzie słuchowym. Wiele osób uskarża się na związane z tym nieprzyjemne odczucia. Poza tym stopery całkowicie wygłuszają dźwięki dochodzące z otoczenia, uniemożliwiając tym samym prowadzenie rozmowy z osobami znajdującymi się wokół nas.

Ochronniki pasywne

Zapewniają zdecydowanie większy komfort użytkowania od stoperów. Ich noszenie jest wygodniejsze, zwłaszcza jeśli musimy mieć je na sobie przez dłuższy czas. Ochronniki pasywne przypominają słuchawki nauszne. Ich konstrukcja jest dopracowana tak, by nie utrudniała strzelania z broni długiej, kiedy twarz strzelca musi ściśle przylegać do kolby. Podobnie jak stopery, ochronniki pasywne nie umożliwiają nawiązywania kontaktu z otoczeniem i całkowicie odcinają strzelca od dźwięków z zewnątrz.

Ochronniki aktywne

To najbardziej zaawansowane ze wszystkich rodzajów ochronników. Swoim wyglądem przypominają ochronniki pasywne, jedna pod względem konstrukcji są o wiele bardziej zaawansowane. Wygłuszają tylko określone dźwięki, na przykład huk wystrzału, umożliwiając swobodne prowadzenie rozmowy. Są także wyposażone w mikrofon lub nawet kilka mikrofonów, dzięki którym do strzelca dochodzą dźwięki z jego otoczenia. Wśród wielu różnych marek ochronników tego typu dostępnych na rynku największym zaufaniem wśród profesjonalnych strzelców cieszą się ochronniki marki Sordin: https://armytec.pl/ser-pol-1-MSA-Sordin-Pro-X.html. Z najbardziej zaawansowanych modeli tej marki, takich jak MSA Sordin Supreme Pro-X Leather korzystają instruktorzy na strzelnicach, zawodowi żołnierze i profesjonalni strzelcy. Ciekawą propozycją są także ochronniki nakarkowe, na przykład Ochronniki Słuchu MSA Sordin Supreme Pro-X Czarne Nakarkowe. Ten model ochronników pozwala na bardzo dokładne dopasowanie ich do kształtu głowy strzelca, co czyni je szczególnie komfortowymi w użytkowaniu.

W każdym przypadku rodzaj ochronników, na które ostatecznie się zdecydujemy, powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb strzelca. Profesjonaliści zazwyczaj wybierają ochronniki aktywne, jednak w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze strzelaniem, zupełnie wystarczające okażą się prawdopodobnie stopery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here