Jaka drukarka do domu

Drukarka do domu nie musi być już kojarzyć się z wolnym i niezbyt efektywnym sprzętem. Coraz lepsza technologia w tym zakresie pozwala tworzyć całkiem dobry, a jednocześnie nie najdroższy sprzęt. Sprawdź, jakie drukarki mogą Ci posłużyć w domu.

Drukarki atramentowe – przeżytek?

Do niedawna do domowego użytku służyły głównie te rodzaje drukarek. Atramentowy sposób wydruku jest jednak po pierwsze: drogi, po drugie: wolny. Jeśli drukujesz rzadko i raczej wyłącznie czarno-białe dokumenty i nie zależy Ci na najlepszej jakości, prawdopodobnie najprostszy model atramentowy sprosta Twoim oczekiwaniom. Jednak nie musisz już korzystać z fotolabów, jeśli wybierzesz nawet przeciętną drukarkę laserową do domu, ponieważ radzą sobie one dobrze również ze zdjęciami, a nie tylko prostymi dokumentami tekstowymi. Koszty atramentów są dość wysokie, jeśli jednak zamierzasz korzystać jedynie z czarnego i rzadko stosować wydruk, ten rodzaj sprzętu powinien Ci wystarczyć. Będzie on wciąż tańszy do kupienia od laserowego.

Kiedy przyda Ci się drukarka laserowa

Jeśli jednak potrzebujesz sprzętu, który gwarantuje lepszą jakość wydruku, a także wydajność i mniejsze koszty eksploatacyjne, drukarka laserowa będzie z pewnością lepszym wyborem. Może być nieco droższa od atramentowej, ale jest znacznie bardziej opłacalna, jeśli drukujesz dość często. Jedynym mankamentem wydaje się być konieczność wyboru między drukarką kolorową a monochromatyczną. Jeśli sięgniesz po tę drugą będziesz mógł drukować jedynie w czerni. Oczekując natomiast maksymalnie dobrej jakości i wyraźnego obrazu, a także szybkości i możliwości drukowania zdjęć, powinieneś wybrać drukarkę laserową.

O wadach i zaletach drukarek laserowych przeczytasz więcej tutaj.

Czy drukarka do domu się opłaca?

Z pewnością to duża wygoda mieć drukarkę w domu, czy jednak naprawdę jej potrzebujesz? Taki sprzęt opłaca się głównie wtedy, jeśli korzystasz z niej regularnie – nie ma sensu kupować drukarki, jeśli zamierzasz ją uruchomić raz na miesiąc, nawet jeśli to wygodne i oznacza, że nie musisz wychodzić z domu, żeby wydrukować ważny dokument. Jeśli jednak prowadzisz home office i często zajmujesz się papierami czy dokumentami, na pewno drukarka będzie przydatna. Obecnie większość biletów i maili może być okazywana na urządzeniach takich, jak smartfon czy tablet, więc nie musisz kupować drukarki tylko po to, aby móc wygodnie wydrukować dokument uprawniający Cię do przejazdu czy wstępu na dane wydarzenie. Z pewnością jednak przyda Ci się, jeśli jesteś księgową lub prowadzisz własną firmę i często np. wystawiasz fizyczne faktury. Nie wszystko bowiem może być załatwiane mobilnie i wirtualnie. Jeśli jednak chcesz mieć drukarkę i używać jej sporadycznie również sięgnij po laserową – atrament może bowiem schnąć i rzadko używany sprzęt będzie zupełnie nieefektywny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here