Jak dbać o powerbank

Bez powerbanku jesteśmy już jak bez rąk – gdy nie ma nas w domu, ale potrzebujemy szybko naładować smartfona lub inne urządzenie, to przychodzi z pomocą. Łatwo mieści się w torbie i jest w ogóle lekki. Jednak od czasu do czasu trzeba go również ładować. Jak to zrobić poprawnie?

Jak poprawnie ładować power bank?

Nawet wyjątkowo wytrzymały power pack wymaga czasami naładowania i ważne jest, aby został odpowiednio skonfigurowany. Aby bateria zewnętrzna długo pracowała, od razu po zakupie wykonaj następujące czynności: 

  • Naładuj baterię do 100%. 
  • Power Pack ze sklepu jest zwykle naładowany w 70 – 80%. 
  • Po zakupie wykonaj 2-3 pełne cykle ładowania/rozładowania.

Po takim naładowaniu nie dopuść do rozładowania urządzenia do 0%. Może to spowodować, że bateria będzie bezużyteczna. Podłącz go do sieci, gdy pozostanie w nim 10 – 20%. Na niektórych urządzeniach ekran wyświetla dokładny procent aktualnego naładowania baterii zewnętrznej, na innych są specjalne żarówki – zwykle 4. Jeśli pozostała jedna żarówka, poziom naładowania wynosi 25% i mniej. Wyświetlacz pokazuje procent aktualnie napełnionej pojemności baterii.

Jeśli to możliwe, używaj tylko oryginalnej ładowarki, ponieważ ma już idealną charakterystykę (prąd i napięcie 5 V). Jeśli nie ma możliwości zastosowania oryginalnego adaptera (nie było go w zestawie – tylko kabel USB), kup urządzenie o maksymalnym prądzie 2,4A. To samo dotyczy kabla USB. Użyj oryginalnego kabla ładującego USB. Powtórz ładowanie, jeśli zauważysz, że bateria rozładowuje się szybciej lub co 2 – 3 miesiące.

Naładuj baterię do 100% i nie spiesz się, aby wyłączyć urządzenie przez jakiś czas, aby bateria mogła otrzymać ładowanie „strużkowe” (gdy prąd stopniowo spada, ale energia nadal wypełnia małe puste przestrzenie pozostawione w baterii po główny ładunek). Przed podłączeniem ładowarki do Power Banka sprawdź integralność adaptera i kabla USB – szczególnie w miejscu zagięcia przewodu. Nie powinno tu być żadnych uszczerbków, w tym gołych przewodów. Nie trzymaj „akumulatora” na słońcu podczas ładowania, aby uniknąć przegrzania. Ta zasada nie dotyczy tylko tych zewnętrznych „akumulatorów”, które są ładowane przez światło słoneczne, czyli działają na baterię słoneczną. Nie wystawiaj baterii na działanie zarówno niskich, jak i ekstremalnych temperatur. Zanim zaczniesz korzystać z „Power Banku”, przeczytaj dołączoną do niego instrukcję obsługi, a także zastosuj się do zalecenia, które zostanie omówione dalej.

Power Bank można ładować na trzy główne sposoby: z laptopa lub stacjonarnego komputera PC przez kabel USB, z gniazdka za pomocą zasilacza oraz z zapalniczki samochodowej. Druga metoda jest najszybsza, ponieważ gniazdo może zapewnić wystarczający prąd ładowania. Ten adapter może nie być dołączony do zestawu baterii, ponieważ zakłada się, że można użyć adaptera dostarczonego z telefonem. Jednak te adaptery zwykle dostarczają tylko 1A prądu. W takim przypadku zaleca się zakup przejściówki na 2–2,4 A i 5 V lub użycie przejściówki do ładowania np. tabletu. Zasilacz musi dostarczać prąd 2 – 2,4A – nie więcej

Power Bank podłącza się do sieci w taki sam sposób jak telefon: wtyk USB kabla wkłada się do adaptera, micro-USB jest podłączony do akumulatora. Włóż wtyczkę zasilacza do gniazdka. Zwykle nie trzeba niczego naciskać, aby uruchomić zasilacz – akumulator sam rozpoznaje przepływ energii i zaczyna się ładować.

Jak długo trzeba ładować „baterię”? Mała bateria o pojemności 4000 – 5000 mAh wystarczy na około 4 – 6 godzin. Akumulator można bezpiecznie ładować na noc bez obawy, że zostanie przeładowany. W „akumulatorach” zainstalowane są specjalne kontrolery, które całkowicie wyłączają ładowanie, gdy tylko akumulator jest naładowany energią. Oznacza to, że nie musisz monitorować postępu ładowania.

W jakich warunkach przechowywać powerbank?

Gdy ostatnia lampka przestanie migać lub gdy na ekranie pojawi się 100%, oznacza to, że power bank jest naładowany. Wiele „baterii” wyłącza się samoczynnie po pełnym naładowaniu, wystarczy wyciągnąć wtyczkę z gniazdka i kabel USB z „akumulatora”. Zamiast wyświetlacza mogą być lampki wskazujące poziom naładowania baterii

Cechy przenoszenia i transportu baterii przenośnych. Elektrolit Li-pol dobrze znosi wibracje i wstrząsy (nie uszkadza obudowy). Jeśli stale zabierasz ze sobą ładowarkę, nie martw się, nie przestanie od tego działać. W przypadku upadku upewnij się, że obudowa jest nienaruszona.

Optymalny poziom naładowania do przechowywania wynosi 60%. Akumulator dobrze znosi przechowywanie, ma powolne samorozładowanie – około 20% w ciągu dwóch lat. Gadżet można przechowywać na półce przez kilka lat, następnie podłączyć i naładować – będzie w pełni sprawny. Substancja chemiczna, która wytwarza energię do ładowania smartfonów i tabletów po wysyłce z fabryki, ma specjalną powłokę, która chroni formułę litowo-polimerową przed użyciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here