Strona główna > Artykuly > Wordpress latwe zarzadzanie strona internetowa dla kazdego

WordPress - łatwe zarządzanie stroną internetową dla każdego

r-e-k-l-a-m-a
2015-07-28
Nowa generacja aplikacji Photosynth
r-e-k-l-a-m-a
Samodzielne stworzenie witryny internetowej i zarządzanie jej zawartością, tak by nie była ona statyczną wizytówką, lecz żyjącą, aktywną stroną nie jest wbrew pozorom proste. Zadanie takie można polecić wyspecjalizowanym firmom, które chętnie przyjmą nasze pieniądze za skrojony do naszych potrzeb system zarządzania treścią (CMS), lecz za wszelkie dodatki dodatkowo sobie policzą. Można jednak samemu spróbować stworzyć taką stronę opierając się na dostępnych bezpłatnie narzędziach, płacąc ewentualnie za niektóre dodatki, które nie są niezbędne lecz potrafią zwiększyć atrakcyjność witryny oraz ułatwić jej zarządzaniem.

Czym są systemy CMS

Krótko mówiąc to specjalistyczne oprogramowanie dające możliwość łatwego tworzenia serwisów www, ich późniejszego aktualizowania i rozbudowy przez osoby, które nie są specjalistami w zakresie projektowania stron internetowych. Umieszczanie i prezentacja treści w serwisach internetowych zarządzanych przez CMS odbywa się za pomocą łatwych do opanowania przez laika interfejsów, najczęściej dostępnych przez stronę internetową zawierającą liczne moduły i gotowe formularze. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele grup systemów zarządzani treścią m.in. Content Management Framework, Page-based systems, Content object systems i Module-based systems. Wiele z tych rozwiązań dostępnych jest bezpłatnie, inne z kolei wymagają wykupienia kosztownych licencji. Wśród rozwiązań bezpłatnych wyróżnia się WordPress.

WordPress - czym on jest?

Jest CMS-em stworzonym głównie do obsługi blogów. Napisany jest in w języku PHP i rozpowszechniany bezpłatnie na licencji GNU General Public License. Daje to każdemu zaczynającemu samodzielną działalność klientowi możliwość ograniczenia kosztów. Mogą oni ograniczyć lub wręcz zrezygnować z usług agencji reklamowych, z których wiele w swojej działalności opiera się na wykorzystaniu właśnie WordPressa. Analizy statystyczne internetu pokazują, że ponad połowa stron internetowych nie posiada żadnego CMS-a, zaś około ¼ witryn korzysta z WordPressa.

Dlaczego WordPress jest tak popularny?

Jego popularność wynika z łatwości obsługi panelu administracyjnego, który jest bardzo intuicyjny. Ponadto w obsłudze pomagają liczne dodatki (plugins), których liczna sięga prawie 40 tysięcy. Funkcjonalność tych wtyczek jest ogromna i tylko od nas zależeć będzie z jakich skorzystamy. Ponadto dostępna jest ogromna liczba motywów (themes), które występują zarówno w wersjach bezpłatnych jak i komercyjnych.

Jak korzystać z WordPressa?


Na początku potrzebne będą nam domena internetowa (adres internetowy) i dostawca usług hostingowych. Ważne jest by serwery co najmniej obsługiwały język PHP i bazy danych MySQL, czemu możliwe będzie stworzenie na bazie WordPressa użytecznej witryny internetowej. Otwartość WordPressa pozwala na samodzielne rozwijanie strony internetowej lub zlecenie tego zadania grupie niekoniecznie powiązanych ze sobą osób. Własnościowe rozwiązania oferowane przez firmy nie dają takiej możliwości.

Gdy już mamy wybranego dostawcę usług hostingowych, przystępujemy do instalacji WordPressa. Solidni dostawcy oferują od razu integrację z WordPressem w swoim panelu sterowania, dzięki czemu instalacja może być przeprowadzona strony panelu. Taką możliwość daje firma Internetum, dzięki czemu instalacja WordPressa ogranicza się do kilku kliknięć myszką. WordPressa wybieramy z kategorii Web Applications i wyszukujemy ręcznie wśród dostępnych aplikacji. Instalacja przebiega przez naciśnięcie przycisku i wprowadzeniu danych konfigurayjnych, w tym wskazanie domeny na której ma być wdrożony WordPress i wybór skryptu. Należy tylko ustawić sobie hasło dostępu do CMS-a lub zapisać to wygenerowane przez skrypt. Po kliknięciu przycisku „Zainstaluj” nastąpi instalacja programu na serwerze, a resztę zadań automatycznie przeprowadzi skrypt. Po instalacji warto skorzystać z opcji umożliwiającej kompresję treści strony. Spowoduje to nie tylko zmniejszenie ilości wysyłanych danych i ale także lepsza ocena strony przez wyszukiwarki. Warto jest ograniczyć kompresję tylko do plików tekstowych, ponieważ pliki graficzne słabo się kompresują a ich kompresja i dekompresja mocno obciąża zasoby serwera. Pliki te można przerzucić na inną usługę zintegrowaną z usługami firmy Internetum a mianowicie z CloudFlare, która udostępni te pliki zamiast naszego serwera, dzięki czemu dodatkowo zaoszczędzimy na transferze danych. Korzystanie z zestawów usług oferowanych przez jednego dostawcę hostingu pozwala na łatwe panowanie nad zawartością strony internetowej i prezentowanymi przez nią treściami. Pełna oferta firmy Internetum znajduje się pod adresem www.internetum.com.

Odsłon(616)

Podziel się z innymi

r-e-k-l-a-m-a

Komentarze

Zasady publikowania komentarzy

 • Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk.
 • Polecamy
 • Ostatnio dodane
 • Top download
 1. GIMP 2.8.14.1
 2. ALLPlayer 6.3
 3. Viber 5.2.0.2529
 4. Telegram 0.8.24
 5. CCleaner 5
 6. WhatsApp Messenger
 7. AVG AntiVirus Free 2015
 8. PotPlayer 1.6
 9. Gadu-Gadu (GG) 12
 10. BitTorrent 8.0
 1. 2015-11-15Firefox 42.0
 2. 2015-11-15Google Chrome 46.0.2490.86
 3. 2015-11-15WinRAR 5.30
 4. 2015-11-15Opera 33.0.1990.58
 5. 2015-09-25Firefox 41
 6. 2015-09-07Broken Sword 5: The...
 7. 2015-09-07Tearaway Unfolded
 8. 2015-09-07Endless Legend: Shadows
 9. 2015-09-07Destiny: The Taken King
 10. 2015-09-07Arslan: The Warriors of...
 1. 9787Euro Truck Simulator 2
 2. 7609Feuerwehr Simulator 2010
 3. 6973Symulator Jazdy 2
 4. 6672DirectX 12
 5. 6632Hugo: Tropikalna Wyspa
 6. 6407Live! Cam Vista IM (VF0420)
 7. 5022Live! Cam Vista IM (VF0260)
 8. 4772Zemsta Urzędasa
 9. 4298Off-Road Drive: Rajdy Bezdroży
 10. 4111Poldek Driver

Chcesz być szybko informowany o wszelkich
nowościach w serwisie dnasoftware.pl?

Dołącz do newslettera!