technologie front-end

Aplikacje webowe

Zlecając tworzenie aplikacji internetowych wiele osób zastanawia się, w jakiej technologii powinna zostać zaprojektowana aplikacja webowa. Istnieje kilka możliwości, skorzystanie z każdej z nich niesie za sobą pewne korzyści i niedogodności. Wybór technologii jest jednak bardzo ważny pod kątem późniejszego rozwoju aplikacji, a także całego projektu IT. Od tego będzie zależała możliwość dodawania konkretnych funkcjonalności, długoterminowy koszt obsługi. Pamiętajmy o tym, że dedykowane aplikacje webowe są programami umieszczonymi w sieci, tym samym będą dostępne z dowolnego miejsca na świecie, korzystając jedynie z przeglądarki internetowej.

Każda taka aplikacja składa się z dwóch elementów – front-end’u i backend’u. Pierwszy z nich to strona wizualna – layout, który widzi użytkownik korzystający z danej aplikacji. Backend to natomiast kod, który jest niewidoczny, obsługuje zapis i odczyt dla bazy danych, logikę witryny, logowanie, integrację z innymi aplikacjami (np. Facebook, Google, sklep internetowy, płatności).

Projektowanie aplikacji webowych – technologie w frontend

Najpopularniejszą, zarazem jedną z prostszych technologią do tworzenia aplikacji internetowych jest HTML. To język pisania stron www, który pozwala na używanie zdefiniowanych tagów i hiperłącz w pliku tekstowym, który następnie jest zapisywany jako plik .html. Takie strony nie mają zbyt efektownego wyglądu, umożliwiają jednak zapisanie struktury informacji zawartych na stronie oraz uporządkowanie ich za pomocą akapitów, nagłówków, list, itp.

Obecnie projektowanie aplikacji webowych wymaga czasami zastosowania znacznie nowszej technologii tworzenia stron – HTML5. Jest to najnowszy standard projektowania witryn. Aby wygląd odwiedzanej przez użytkownika strony nie odstraszał, w procesie tworzenia front-endu stosowane języka CSS, który umożliwia tworzenie styli. Kod CSS łączy się z dokumentem HTML, nadając aplikacji webowej odpowiedni wygląd, w tym rodzaj marginesów, czcionek, kolory.

Projektowanie aplikacji internetowych zakłada nie tylko umożliwienie przeglądania treści, ale także wchodzenie w interakcje z daną stroną. W tym celu twórca strony aplikuje kod JavaScript, który zwiększa ogólną interaktywność aplikacji webowej.

Tworzenie aplikacji przeważnie nie zakłada projektowania jej od początku. Programiści używają tzw. frameworków, które są pewnego rodzaju szkieletem strony. Po stronie twórcy pozostaje więc w zasadzie poukładanie struktury strony internetowej wykorzystując gotowe elementy.

Responsywne projektowanie aplikacji internetowych – co to jest?

Od wielu lat można zauważyć rosnący udział urządzeń mobilnych w ruchu w Internecie. Oznacza to konieczność dostosowania projektowanych witryn do różnego rodzaju rozdzielczości i proporcji oraz obsługi za pomocą ekranu dotykowego.  Tworzenie aplikacji w tzw. RWD (Responsive Web Design) jest często wykorzystywanym rozwiązaniem tego problemu. Taka strona automatycznie wykrywa, z jakiego urządzenia użytkownik ją odwiedza i dostosowuje swój wygląd tak, aby był czytelny w każdych warunkach:

  • orientacja ekranu (pozioma/pionowa)
  • rozdzielczość ekranu
  • obsługa dotyku
  • predefiniowany wygląd klawiatury (na urządzeniu z ekranem dotykowym)

Wadami responsywnej aplikacji webowej mogą być wysoki koszt jej wdrożenia i spadek wydajności dla jej użytkownika.

Jak dobrać odpowiednią technologię do tworzonej aplikacji? Jakie alternatywy?

Już na początku tworzenia koncepcji całego projektu trzeba zastanowić się, które technologie użyć we front-endzie aplikacji webowej. W zależności od złożoności całej struktury, rósł będzie koszt i czas potrzebny na jej stworzenie. Stosowanie nowoczesnych technologii wiąże się jednak z wieloma korzyściami – możliwości otworzenia aplikacji na wielu urządzeniach, dodawanie funkcjonalności, prostszą obsługę administracyjną w przyszłości, dostosowanie do wymogów bezpieczeństwa.

Wiele korzyści otrzymamy rezygnując z tworzenia aplikacji webowej, zastępując ją aplikacją desktopową.

Więcej szczegółów możesz poznać w artykule przygotowanym przez ekspertów w tej dziedzinie:

https://umbrella.limited/baza-wiedzy-it/aplikacje-webowe-czy-desktopowe/

Zalety aplikacji desktopowej:

  • bezpieczeństwo
  • wysoka wydajność
  • integracja z funkcjami systemowymi
  • dostęp offline
  • baza danych na własnym dysku
  • doskonałe wsparcie dla konkretnego urządzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here