Cyberzagrożenia dla firmy

Współczesne cyberzagrożenia stanowią niebezpieczeństwo dla każdej firmy, gdyż trudno sobie obecnie wyobrazić działalność biznesu bez korzystania z nowoczesnych systemów informatycznych oraz globalnych zasobów internetu. Z tego względu nader istotne jest dbanie o bezpieczeństwo IT w swoim przedsiębiorstwie niezależnie od jego rozmiarów czy branży, w jakiej działamy. Pozwoli nam to uchronić się przed utratą ważnych danych albo wyciekiem poufnych informacji, co może przyczynić się do nałożenia na nas kary z tytułu RODO.

Zagrożenia bezpieczeństwa IT firmy związane z ransomware

Złośliwe oprogramowanie, które powoduje zaszyfrowanie plików na dysku twardym komputera lub serwera to jedno z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej niebezpiecznych zagrożeń. Mechanizm działania cyberprzestępców polega na takim szyfrowaniu danych, że ich odszyfrowanie jest możliwe jedynie po wpłaceniu na ich konto ustalonego okupu. Bezpieczeństwo IT firmy w tym zakresie można łatwo podnieść, regularnie aktualizując aplikacje i systemy operacyjne, a także odpowiednio edukując pracowników.

Luki bezpieczeństwa w programach i stronach internetowych

Kolejną kwestią, która wpływa na poziom naszej ochrony, są wszelkiego rodzaju luki w programach oraz stronach internetowych. Przestępcy działający w internecie stale szukają błędów i nowych podatności, które mogą być wykorzystane do przeprowadzenia ataku. Mogą one dotyczyć zarówno warstwy programowej, jak i sieciowej naszej infrastruktury informatycznej. Z tego powodu zdecydowanie należy wprowadzić procedury regularnej aktualizacji oprogramowania. Najlepiej korzystać z narzędzi do automatyzacji tego procesu.

Ataki na sprzęt IoT zagrożeniem cyberbezpieczeństwa w biznesie

Często pomijanym aspektem składającym się na cyberbezpieczeństwo w biznesie jest kwestia ataków na sprzęt IoT. Urządzenia „internetu rzeczy” to m.in. telewizory SmartTV, elementy automatyki budynkowej, systemy sterowania oświetleniem czy inteligentne ekspresy do kawy. Wszystkie wymienione maszyny są zazwyczaj podłączone do wewnętrznej sieci firmowej. Poza dbaniem o to, aby oprogramowanie antywirusowe było aktualne, zdecydowanie należy odseparować infrastrukturę sieciową, do której są podłączone od naszych serwerów. Do tego celu można wykorzystać tzw. VLAN-y.

Phishing a edukacja pracowników w zakresie bezpieczeństwa IT

Ataki phisingowe to techniki z pogranicza informatyki oraz socjotechniki. Polegają na podszywaniu się witryn internetowych czy mailingów wysyłanych przez przestępców pod znane marki albo kontrahentów, z którymi współpracujemy. Oczywiście nieodzowne jest tutaj korzystanie z profesjonalnego oprogramowania antywirusowego. To jednak nie wystarczy. Bardzo ważna jest również ciągła edukacja pracowników w zakresie bezpieczeństwa IT. Dzięki temu członkowie Twojego zespołu nauczą się sami rozpoznawać podejrzane treści.

Zapobiegnij współczesnym cyberzagrożeniom czyhającym na Twoją firmę

Zapobieganie współczesnym cyberzagrożeniom czyhającym na Twoją firmę wymaga nie tylko zatrudnienia wykwalifikowanych informatyków i specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Nawet najdoskonalsze aplikacje zabezpieczające nie uchronią nas przed utratą albo wyciekiem poufnych danych, jeżeli nie zadbamy o dobre wyedukowanie naszych pracowników. Z tego powodu warto inwestować zarówno w sprzęt i oprogramowanie, jak i profesjonalne szkolenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here